Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 4/2010

Leśny freedie | 2

Narciarze i snowboardziści od kilkunastu lat ponownie zaczynają odkrywać uroki jazdy z dala od wyciągów, poza przygotowanymi trasami. Takie właśnie były początki narciarstwa – nie na wyrównanym ratrakiem stoku, ale w głębokim puchu. Ten swoisty powrót do korzeni określany jest dzisiaj angielskim słowem freeride, które jest używane na całym świecie w takiej właśnie formie.      

Informacje | 4

Nadleśnictwo Augustów – 70. rocznica wywózki leśników; Współpraca polsko-słowacka – Kłokoczka bez granic; Nowy minister – Na wojennej ścieżce; WSZŚ w Tucholi – Pierwsi inżynierowie leśnictwa; Technikum Leśne w Tucholi – Patron na 45-lecie; Wydział Leśny w Krakowie – Bal Leśnika      

O marginalizacji leśników nie może być mowy | 7

O proekologicznym modelu polskiego leśnictwa, potrzebie elastycznego podejścia do ochrony ludzi gospodarujących na danym terenie oraz uruchomieniu promocji wykorzystania obszarów naturowych rozmawiamy z prof. Romualdem Olaczkiem z Uniwersytetu Łódzkiego, wybitnym geobotanikiem i specjalistą w ochronie przyrody.      

Z wydawnictw | 9

Pióra. Identyfikacja gatunków rzadkich. Marian Cieślak, Bolesław Dul. Natura Publishing Hause 2009, s. 320      

Szkodnik śnieg | 10

W katowickiej RDLP jeszcze na dobre nie zapomniano o skutkach trąby powietrznej sprzed dwóch lat, a już leśnicy borykają się z kolejnym nieszczęściem, które dotknęło ten obszar – klęską śniegołomów.      

Egzamin w... lesie | 12

Problem zdawalności egzaminów zawodowych, prowadzonych co roku we wszystkich technikach leśnych, stał się już tak palący, że Ministerstwo Środowiska w porozumieniu z MEN powinno go rozwiązać natychmiast – albo jeszcze szybciej. W przeciwnym wypadku w kolejnym roczniku zbliżającym się do opuszczenia szkolnych murów nastąpi cykliczna rzeź.      

Choinka jak nadzieja | 14

Właśnie zakończyła się kolejna edycja akcji Choinki Nadziei, od pięciu lat organizowana przez Fundację Ekologiczną ARKA z Bielska Białej. Od samego początku ARKA tworzy ją we współpracy ze szkołami, a już w drugą edycję włączyły się również Lasy Państwowe.
     

Od Niedźwiedzia aż do Kija po raz czwarty | 15

Tym razem pogoda nie rozpieściła ani organizatorów, ani uczestników IV Biegu Od Niedźwiedzia aż do Kija rozgrywanego po torowisku Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej. Wyjątkowo bezśnieżny w Bieszczadach styczeń zmusił do przełożenia daty zawodów z 9 na 30 stycznia.
   

Born to be free | 16

W Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt figuruje już ponad 100 gatunków poważnie zagrożonych wyginięciem. W tej liczbie 22 narażone są skrajnie, a 14 uważa się już za zanikłe. Aby nie podzieliły one smutnego losu turów i tarpanów, niezbędne jest nieraz podjęcie skomplikowanych i kosztownych zabiegów restytucyjnych lub reintrodukcyjnych.      

Są ułomne wytyczne! | 18

Zarządzenie dyrektora generalnego Lasów Państwowych dotyczące dzierżawy terenów, gdzie wydobywa się kopaliny, miało uregulować dużą dowolność panującą w tej kwestii. Miało uśrednić opłaty i powiązać je z wartością wydobywanego surowca. Tymczasem sankcjonuje jedynie dotychczasową praktykę.      

Informacje | 19

Leśnicy czytali dzieciom      

W genetyce przyszłość | 20

Od czasów opublikowania przez Grzegorza Mendla odkrycia praw dziedziczenia upłynęły już 144 lata. W tym okresie badania genetyczne rozwinęły się w prężną dziedzinę nauki, która coraz śmielej wkracza także do lasu.
     

Grzybem w pędraka | 22

O problemie wzrastającej liczby chrabąszczy i rosnących szkodach spowodowanych przez pędraki Las Polski pisał już kilkakrotnie. Po kilku dziesięcioleciach względnego spokoju chrabąszcze znowu zaatakowały. Pojawiła się jednak nowa nadzieja – grzyb Beauveria brongniartii.
     

Rewelacyjny Pikapek | 24

Już tylko starsi Czytelnicy pamiętają takie produkty polskich fabryk jak Syrenę R-20 czy wcześniejszą od niej Warszawę w wersji pikap. Jak na swoje czasy były to naprawdę przyzwoite samochodziki. Potem pojawił się pikap zbudowany na bazie Poloneza, małe auta z importu, np. pikap powstały ze Skody Felicji.      

Dęby z Warszawy | 25

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce mamy obecnie 35.833 pomniki przyrody,
z czego 28.070 stanowią pojedyncze drzewa. Ich rozmieszczenie na terenie kraju jest stosunkowo nierównomierne. Analizując listy, łatwo można zauważyć, że stosunkowo dużo tego typu obiektów znajduje się w okolicy większych aglomeracji miejskich.
     

Z najlepszej tradycji | 26

Dokładnie 1 lutego 1925 r. rozporządzenie Rady Ministrów powołało 10 dyrekcji Lasów Państwowych. Część z nich przetrwała do dziś, jak dyrekcja toruńska, która dokładnie w 85. rocznicę utworzenia świętowała jubileusz.      

Inne sztuczne miejsca lęgowe | 28

Jak przekonaliśmy się w poprzednim artykule z tej serii, sztuczne miejsca lęgowe dla ptaków to niekoniecznie lite skrzynki zbite z desek. Istnieją inne sposoby, by skłonić ptaki do założenia gniazda.
     

Najlepsze obiektywy XIII edycji | 29

Być może, zanim dokonamy rocznego podsumowania naszego konkursu, należałoby zapytać Was, drodzy fotografowie, jak Wam się interpretowało ubiegłoroczne tematy poszczególnych edycji. Pole do popisu było chyba spore: Puszcz obywatele, Las tętniący pracą, Zielono mi, Drewniany las, Leśne pejzaże, Portret człowieka lasu.
     

Drewno ciągliwe | 30

W jednym z poprzednich tekstów omówiona została twardzica – wada z grupy wad budowy drewna okrągłego. Występuje ona tylko u gatunków iglastych. Jej odpowiednikiem u gatunków liściastych jest wada drewna o nazwie drewno ciągliwe.      

Przykład z natury | 31

Wszyscy pewnie znają dowcip o Indianach, co to zbierali chrust. A kto nie zna, proszę: Indianie pytają szamana, jaka będzie zima. Szaman na to, że zapyta duchów i da odpowiedź jutro.      

Z zagranicy | 32

Szwecja. Więcej za papierówkę; Finlandia. Płacą za ochronę bioróżnorodności; Niemcy. Natura 2000 w Bawarskich LP; Gujana. Niskowęglowy rozwój      

Rynek drzewny | 33

Targi drzewne w Dubaju; Pogoda wywoła kryzys; Nowy produkt Weyerhaeusera; Drewno pohuraganowe; Skarb Państwa sprzedaje akcje