Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 24/2011

Od redakcji | 3

Tego jeszcze nie było – cztery zarządzenia dyrektora generalnego Lasów Państwowych i cztery nowe instrukcje, podstawowe dokumenty, w oparciu o które przez następne lata będzie funkcjonować polskie leśnictwo.

Informacje | 4

Szlakiem Bieszczadzkiej Kolejki – Z Kijem do Niedźwiedzia; Świętokrzyski Sportowiec Roku – Wejście... leśnika; Zmiany w PROW – Odtwarzanie potencjału produkcji łatwiejsze; Leśne Kompleksy Promocyjne – Przybyło sześć; Określanie gęstości drewna – Rozporządzenie ułatwiające życie; Plany dla Natury 2000 – Dopłaty, ale nie za las?

Omnipotencja prawa to złudzenie | 7

Żaden zapis ustawowy nie obroni LP przed prywatyzacją. Nie tworzenie nowych, lecz skrupulatne przestrzeganie istniejących przepisów, z ukłonem w stronę zdrowego rozsądku, posłuży pomyślności polskich lasów – rozmawiamy z prof. dr. hab. Wojciechem Radeckim z Instytutu Nauk Prawnych PAN, autorem komentarzy do ustawy o lasach.

Profilaktyka przede wszystkim | 10

Poziom masy posuszu czynnego wg uznania gospodarza lasu, nowe kryteria określania liczby partii kontrolnych przy jesiennych poszukiwaniach, tylko dwa stopnie uszkodzeń upraw przez zwierzynę, ale za to obligatoryjna rejestracja szkód powstałych w wyniku czemchania i podtopień przez bobry – oto niektóre nowe bądź zmienione zapisy w znowelizowanej instrukcji.

Zielone centrum stolicy | 13

Niemałe zaskoczenie przeżyli 25 i 26 listopada wszyscy, którzy odwiedzili centrum Warszawy. Plac między dworcami Śródmieście i Centralna został opanowany przez leśników.

O aktywistach, którzy się kulom nie kłaniali | 14

We wrześniu w nadleśnictwach Puszczy Białowieskiej rozważano zakaz wstępu do lasu w okresie polowań na jelenie. Pomysł spotkał się z krytyką organizacji ekologicznych. Tymczasem w innym miejscu w Polsce lokalna społeczność zastanawiała się nad wprowadzeniem podobnego rozwiązania.

Wybrane aspekty różnych sposobów odbioru drewna kłodowanego | 16

Pomiar drewna kłodowanego odbywa się w u nas tradycyjnymi metodami. Choć możliwe jest także wykorzystanie urządzeń pomiarowych w harwesterach i na liniach technologicznych niektórych tartaków, to jednak okazuje się, że miąższość tej samej partii drewna może się różnić.

Ile powinien zarobić zul? | 18

Godzinowa stawka minimalna za prace leśne to od lat postulat Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych. Stowarzyszenie wylicza – w oparciu o płacę minimalną – ile powinna zarobić firma leśna za godzinę pracy na rzecz Lasów Państwowych.

Co szykuje Unia? | 20

Wspólna Polityka Rolna UE na lata 2014–20 kształtuje się w niezbyt ciekawych okolicznościach kryzysu. Niedawno opublikowano projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego, który stanowi szkic krajowych PROW. Jakie korzyści przewidziano dla leśnictwa?

Nadchodzi wielka mniszka | 22

Brudnica mniszka, jeden z najgroźniejszych gatunków owadów w naszych lasach, ma wręcz niebywałą zdolność do szybkiego rozprzestrzeniania się. Brak przeciwdziałania w odpowiednim zakresie, dostosowanym do fazy gradacji, zawsze kończył się powstaniem poważnych szkód w drzewostanach. Oby nie doszło do nich w przyszłym roku...

`Pan Kwiatkowski` to nie ja | 25

W „LP” nr 22/2011 ukazał się artykuł Andrzeja Bobca stanowiący zdaniem autora polemikę z moim wcześniejszym tekstem pt. „Igranie z kornikiem”.

Alternatyw brak | 26

Czy jest rozsądna alternatywa dla Lasów Państwowych? To pytanie postawili organizatorzy konferencji, która 6 grudnia miała miejsce w Warszawie. Bardzo szybko okazało się, że alternatywy nie ma.

Arboretum w Lipnie | 28

Jest najstarszym arboretum leśnym w Polsce. Mowa o parku dendrologicznym w Lipnie nieopodal Niemodlina założonym już w 1783 roku. Obiekt ten znajduje się na terenie Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego w Lipnie administrowanego przez Nadleśnictwo Tułowice.

Zazieleniła Afrykę | 29

Spędziłem parę lat w Afryce, będąc w wielu krajach na tym kontynencie, i miałem zaszczyt poznać, spotykać się i rozmawiać wielokrotnie z Panią Profesor Wangari Maathai, laureatką Nagrody Nobla, która zmarła nagle 25 września 2011 roku.

Profesor powstaniec | 30

Słowa wiersza „Kochać i tracić...” pióra Leopolda Staffa jak ulał pasują do historii życia Wiktora Kozłowskiego, leśnika, profesora leśnictwa, żołnierza i oficera, bojownika o wolność Polski, jednego z pionierów krzewienia nauki i praktyki leśnej na naszych ziemiach.

Z zagranicy | 32

Wielka Brytania - Serwis danych GIS; Bawaria, Niemcy - Lasy Ziemi na powierzchni stu boisk piłkarskich; Stany Zjednoczone - Nowe zasady urządzania lasów federalnych; Bawaria, Niemcy - Dziecięcy dzień w Ratyzbonie

Rynek drzewny | 33

Wielkość ładunku – Zrezygnuj, jeśli za mało; OZPPD do Ministra Środowiska - Gratulacje i nie tylko; e-drewno – Drożej nawet o 15%.

Na placu w Brukseli... – Choinka ze Zdrojów! | 34

To właśnie w Nadleśnictwie Zdroje z początkiem grudnia pozyskano prostego i smukłego świerka, który zdobi centralny plac przed Parlamentem Europejskim w czasie tegorocznych świąt Bożego Narodzenia.

Leśny alpinizm | 2

Do najcenniejszych leśnych baz nasiennych, o wysokiej wartości genetycznej i hodowlanej, należą m.in. wyłączone drzewostany nasienne (z których pozyskuje się leśny materiał rozmnożeniowy należący do kategorii wyselekcjonowany) oraz drzewa mateczne (wykorzystywane do produkcji LMR kat. kwalifikowany).

Z żałobnej karty | 31

Jan Fuławka (1922-1911)