Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 5/2014

Po piachu na nartach | 2

W tym roku łatwo nie było. XVIII Bieg Leśników i XI Mistrzostwa Polski Pracowników Lasów Państwowych w narciarstwie biegowym, rozgrywane w ramach XXXVIII Biegu Piastów, odbywały się pod znakiem deficytu śniegu i mrozu.

Od redakcji | 3

Leśne związki zawodowe ostatnio wykazywały wyjątkowe ożywienie. W tym numerze, w kolejnej części wywiadu, aktywność „Solidarności” leśników sprawozdaje przewodniczący Zbigniew Kuszlewicz (s. 10). Ta organizacja, wraz ze Związkiem Leśników Polskich w RP, aktywnie protestowała przeciw dodatkowemu obciążeniu Lasów Państwowych. 

Informacje | 4

RDLP w Katowicach – Dekada cennych sortów, Projekt NCBR – 500 mln zł na naukę, Straż Leśna – Będą zmiany w rozporządzeniach, Pasy przeciwpożarowe – Jeszcze trzy lata na poszerzenie, Parki narodowe – Pełny podatek od nieruchomości?.

Lasy w polskich konstytucjach | 7

Projektowany wpis do Konstytucji, gwarantujący w naszym kraju ochronę lasów, wcale nie będzie „bezprecedensowy”. To niejako powrót do zapisu w konstytucjach z 1952 i 1976 roku. Zmienia się charakter – z ideowo-socjalistycznego na uznający lasy za dobro wspólne, dziedzictwo narodowe.

Walkower? Nie ma mowy | 10

„Solidarność” w Lasach Państwowych nie składa broni i zapowiada nawet skargę do Trybunału Sprawiedliwości w Strasburgu. O zaangażowaniu związku w sprzeciw wobec ostatniej nowelizacji ustawy o lasach mówi Zbigniew Kuszlewicz, przewodniczący Rady Krajowego Sekretariatu Zasobów Naturalnych Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ „Solidarność”.

Cena w przetargu to nie wszystko | 14

Nadleśnictwo Myszyniec w przetargu na usługi leśne na ten rok ¼ punktów oferowało za tzw. kryteria pozacenowe. Dlaczego, wyjaśnia nadleśniczy Andrzej Głuszek. 

Na marginesie zapisu w Konstytucji | 15

PZZL dotąd nie dostrzegł możliwości obrony interesów prywatnych właścicieli właśnie w oparciu o konstytucyjne gwarancje własności.

Przetarg na sprzedaż enklaw | 16

Do 12 marca można było składać oferty w przetargu na zakup 15 działek leśnych w zarządzie Nadleśnictwa Siedlce. W ten sposób jednostka wykorzystuje jeden ze sposobów na pozbycie się kłopotliwych enklaw z byłego zasobu PFZ.

Matma w Leśnej Szkole | 17

Leśnicy z Polski biorą udział w pilotażowym projekcie Leśne Szkoły. Takie szkoły działają na zachodzie Europy w ramach systemu oświatowego, dzięki czemu dzieci spędzają w lesie mnóstwo czasu, ucząc się również przedmiotów ścisłych.

Ochrona strefowa w Lasach Państwowych | 18

Właśnie mija 30 lat od formalnego ustanowienia w polskim prawie ochrony strefowej. Ale już 15 lat wcześniej Lasy Państwowe obejmowały ochroną gniazda bielika. By dziś strefy ochronne nie były traktowane jak zło konieczne, które przeszkadza w gospodarce, konieczne jest szukanie kompromisów. 

Żywy problem z ilością martwego drewna | 20

Problem pomiarów ilości martwego drewna w lesie zaistniał na fali dyskusji o jego roli w ekosystemach leśnych. I choć o roli martwego drewna mówi się dużo, to już o samych pomiarach jego ilości – znacznie mniej. W RDLP w Katowicach zaproponowano modyfikację pomiarów dostosowaną do beskidzkich warunków.

Nowelizacja rozporządzenia zalesieniowego | 22

24 stycznia weszła w życie nowelizacja rozporządzenia zalesieniowego. Poprawia ona pewne niedogodności, które na łamach „Lasu Polskiego” przedstawiali autorzy planów zalesiania i sami beneficjenci. O zmianach mówi Bartosz Sołek z warszawskiej centrali ARiMR.

Pracownicy parków nadal walczą o pensje | 24

Płace, ubezpieczenia, mundury. Tematy żywe w niemal wszystkich służbach mundurowych tym razem (po raz kolejny) poruszyli pracownicy parków narodowych. Sprawujący pieczę nad najcenniejszymi fragmentami przyrodniczymi naszego kraju mówią: „Dość!”.

Ochrona nietoperzy w Nadleśnictwie Żednia | 26

Jak pomóc nietoperzom przetrwać zimę? Nadleśnictwo Żednia na lokum dla nich zaadaptowało kilka starych piwnic. 

Biblią w adwersarza | 27

Czucie i wiara silniej mówi do mnie, niż mędrca szkiełko i oko? Niejednokrotnie na poparcie naukowych podstaw działań leśników na konferencjach i seminariach przytaczane są nie wyniki badań, paragrafy Konstytucji, ustaw czy instrukcji, ale zapisy Biblii lub fragmenty encyklik.

Skoda Yeti – SUV wart swej ceny? | 28

Yeti jest pierwszym autem z napędem 4 x 4 typu SUV w ofercie Skody. Stworzona od podstaw ma za zadanie sprawnie poruszać się po asfalcie i umożliwiać zjechanie w teren. Czy auto zbudowane na płycie Octavii ma szansę na sukces wśród leśników?

Ile zarabiali leśnicy? | 30

Niejeden starszy leśniczy wspomina, że gdyby nie deputat rolny, byłoby krucho. Nierzadko pensja, którą naliczał robotnikom leśnym, przekraczała jego wypłatę. A jak było przed wojną?

Z zagranicy | 32

Finlandia - Aktywizujący system podatkowy zamiast subsydiów dla lasów prywatnych?; Szkocja, Wielka Brytania - Szczegółowa mapa lasów rodzimych; Niemcy - Kontraktowa ochrona przyrody w leśnictwie.

Rynek drzewny | 33

IKEA bez FSC - HCVF w Karelii; Polskie meble - Arabia Saudyjska zainteresowana meblami z Warmii i Mazur; Nowa inwestycja Kronopolu - 3 ha nowej składnicy.

Na cześć rektora… | 34

Sławne, historyczne postacie patrzą na nas z cokołów licznych pomników wystawianych przez potomnych. Szczególny wymiar mają jednak żywe pomniki pamięci – okazałe drzewa, którym nadaje się imiona wielkich
Polaków, najczęściej królów: Bolesława Chrobrego, Władysława Łokietka, Władysława Jagiełły czy Jana Kazimierza.

Zielone mundury nad szachownicą | 35

XXII Międzynarodowe Mistrzostwa Szachowe Polski Leśników o Puchar Przewodniczącego Związku Leśników Polskich w RP odbyły się 23–26 lutego w Kistowie (Nadleśnictwo Lipusz, RDLP w Gdańsku). Mistrzostwa odbywają się co roku w tym samym terminie, każdorazowo w innym miejscu Polski, i gromadzą najtęższe umysły braci leśnej.