Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 7/2014

Nic nie zastąpi praktyki | 2

Jednoroczna sosna na szkółce Nadleśnictwa Cewice udała się wyjątkowo. Leśniczy Mariusz Bork prezentuje sadzonki, których części nadziemne mają po 15 cm wysokości! 

Od redakcji | 3

Gdy w 2012 r. w Malinówce odbywała się Krajowa Konferencja Hodowlana Lasów Państwowych, jeden z wniosków, jaki postawili zebrani, brzmiał: potrzeba radykalnej zmiany regionalizacji nasiennej. Radykalnej, bo też atmosfera wokół regionów nasiennych zdawała się radykalizować.

Informacje | 4

RDLP w Olsztynie – Nowa szefowa; Leśny tomik Harasymowicza – „Wszystkie wiersze są w bukach”; Inauguracja obchodów 90-lecia LP – Feta w Sejmie; Parki narodowe – Smołdzino walczy o odszkodowanie; Ustawa o lasach – Wniosek złożony w Trybunale Konstytucyjnym; Ustawa o lasach – Koniec powoływania?

Sektor dosyć zamknięty | 7

Jaka jest kondycja firm leśnych po ponad dwóch dekadach na rynku? Niewysoka rentowność, tendencja spadkowa, gdy chodzi o liczbę przedsiębiorstw, starzejąca się kadra. Mała liczba pakietów specjalistycznych przy nadmiarze mocy produkcyjnych. To tylko niektóre z bolączek, o których mówi Janusz Kocel, profesor w Instytucie Badawczym Leśnictwa.

Jaka będzie nowa regionalizacja nasienna? | 10

Szykują się bardzo poważne zmiany. Po niemal dwuletnim okresie pracy nad nowymi regulacjami ukazały się projekty rozporządzeń, które zasadniczo zmieniają kształt krajowej regionalizacji. Granice krain stają się przejrzyste, a reguły przemieszczania nasion – bardziej elastyczne.

Dolegliwość, która się zabliźni | 13

O sytuacji po wprowadzeniu nowelizacji ustawy o lasach nakładającej na LP obowiązek wpłat do budżetu z punktu widzenia dyrektora regionalnego mówi Edward Janusz kierujący RDLP w Łodzi.

Pomiar i wywóz drewna w lasach Europy | 16

W krajach nordyckich i państwach zachodniej części Europy Środkowej zachodzą obecnie istotne zmiany w systemach pomiaru drewna. Przede wszystkim wzrasta znaczenie wagowego i fotooptycznego pomiaru papierówki oraz różnych metod skanowania drewna tartacznego. 

Zalesienie na kopalni | 20

W jaki sposób zalesić wyrobisko po kopalni odkrywkowej, by osiągnąć sukces i wyhodować solidny las? Trzeba szukać najlepszego rozwiązania i nie liczyć na cud.

Torfowiska PN Gór Stołowych – reaktywacja | 22

Już w chwili powstania parku jednym z głównych zadań stało się przywrócenie zdegradowanych torfowisk. Działania służb parku: budowa zastawek, zatykanie światła dawnych rowów, hamowanie nadmiernego spływu powierzchniowego i usuwanie świerka przynoszą efekty. Turyści mogą obserwować odradzające się na tym terenie mokradła.

Lasy w Konstytucji – czas na posłów | 25

18 marca po raz kolejny spotkał się Zespół sterujący ds. zapisu konstytucyjnego, gwarantującego społeczną własność lasów Skarbu Państwa. Najnowsza propozycja zakłada nowelizację istniejącego art. 74 Konstytucji.

Cudzoziemcy krajowej fauny | 26

Co jakiś czas powraca temat inwazyjnych gatunków obcych. Czasem to takie, które traktuje się niemal jak rodzime, akceptuje kulturowo i przyrodniczo. Innym razem „obcy” czynią niemałe szkody. Jaka jest ich liczba i skąd pochodzą?

Nissan X-Trail – udany średniak? | 28

Nissan X-Trail był pierwszym autem tego koncernu, które posiadało napęd 4 x 4, ale było pozbawione reduktora i ciężkiej ramy. Auto pojawiło się na rynku w odpowiedzi na wzrastający popyt na auta typu SUV. Czy pojazd łączący cechy kombi, minivana i terenówki może sprawdzić się w roli pojazdu leśnika?

Ostatnie reprezentacyjne polowanie | 30

Kończyło się dwudziestolecie międzywojenne. Za granicami sąsiedzi Polski rozdali karty. W oprawie dyplomatycznej celebry, przy wtórze wiwatów i toastów odbywały się w Białowieży ostatnie reprezentacyjne polowania II Rzeczpospolitej.  

Z zagranicy | 32

Finlandia - Metsähallitus w przededniu zmian; Badenia-Wirtembergia, Niemcy - Groźba postępowania antymonopolowego; Hesja, Niemcy - Redukcja zatrudnienia w Lasach Hesji; Szwecja - 144 mln koron rekompensat dla właścicieli; Turyngia, Niemcy - Agencja obsługi leśnictwa prywatnego.

Rynek drzewny | 33

FSC dla Swedwood Karelia - Przywrócą certyfikat; Czarny pellet z biomasy - Rewolucjonizujemy rynek?; Płyty izolacyjne z drewna - Steico nadal inwestuje. 

Radio i… pszczoły | 34

Konserwacja wiekowych drzew bywa skomplikowana, a podejmujący się tego zadania fachowcy muszą być przygotowani na rozwiązywanie różnego rodzaju nietypowych problemów.