Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 9/2014

Z leśnikiem do lasu | 2

W wielu placówkach LP temat edukacji leśnej traktowany jest po macoszemu. Leśni edukatorzy bez zrozumienia i wsparcia „z góry” nie są w stanie rozwinąć skrzydeł. 

Od redakcji | 3

Czy na lesie można zarobić? Takie pytanie od czasu do czasu leśnik usłyszy od kogoś, kto ma lub chce kupić kawałek ziemi i posadzić na niej drzewa.

Informacje | 4

RDLP w Katowicach – „Śląskie łowy” w akompaniamencie „Śląska; 90-lecie Lasów Państwowych – Drzewo przed Sejmem; Nadleśnictwo Baligród – Leśnicy dla turystów; Leśnictwo Bukowno – Nietypowy las JP II; Kolegium LP – Nowa kadencja; Life+ – 11 projektów z Polski.

Coraz trudniej chronić lasy | 8

Gradacji owadów zagrażających trwałości lasów nie można wyeliminować. Niestety już tylko trzy pestycydy dopuszcza się do stosowania w lasach. Coraz większą wagę trzeba przywiązywać do integrowania różnych metod ochrony drzewostanów.

Barczatka wciąż nieznana | 10

Wysoka efektywność dotychczasowych metod i środków ochrony lasu spowodowała, że poniechaliśmy badań nad barczatką sosnówką. Jednakże rosnące obostrzenia stosowania pestycydów wymuszają poszukiwanie nowych, mniej obciążających środowisko metod zwalczania tego szkodnika sosny. Okazuje się, że wciąż wiemy o nim za mało.

Jak kształcić leśników? | 12

Seminarium poświęcone przyszłości kształcenia leśników w Polsce odbyło się 17 kwietnia w Olsztynie. Organizował je Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, jeden z najmłodszych ośrodków akademickich, w których można studiować leśnictwo.

ZLP składa wniosek do Trybunału Konstytucyjnego | 14

Rada Krajowa Związku Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej idzie śladem Prawa i Sprawiedliwości i składa wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o stwierdzenie niezgodności ostatniej nowelizacji ustawy o lasach z Konstytucją.

Las – inwestycja na trudne czasy? | 16

Każde obniżenie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej stawia przed dylematem: w co inwestować? W złoto, akcje, obligacje? A może w las? Jeśli w las, to w jaki sposób zmaksymalizować zyski? Stosując rentę gruntową czy leśną? Czy las może być dobrą inwestycją, alternatywną do rynku kapitałowego na długie lata?

Prywatny leśniczy | 19

Przez kilka lat prowadził własny zakład usług leśnych. Dziś jest właścicielem kilkudziesięciu hektarów zalesionych gruntów i pełnomocnikiem właściciela, który w różnych częściach Polski zalesił ok. 600 ha gruntów.

Leśne dziedzictwo | 22

Narodowy Program Leśny rekomendowany jest jako jedyny dyskurs, podczas którego lasami zajmują się ludzie na co dzień nie będący leśnikami, ale mający coś do powiedzenia na temat lasów. W przypadku panelu „Dziedzictwo” i zaproszonych do niego ekspertów było to widać bardzo wyraźnie.

Borowik z grządki? | 24

Od pewnego czasu na rynku pojawiło się mnóstwo preparatów mikoryzowych. Część z nich ma wspomagać w rozwoju rośliny ogrodowe, inne reklamuje się wręcz jako sposób na maślaki w ogródku.

Czy wąskotorówka ruszy przez Puszczę Knyszyńską? | 26

Nadleśnictwa Czarna Białostocka i Supraśl szukają dzierżawcy kolejki wąskotorowej. Czy leśna kolejka wąskotorowa w Puszczy Knyszyńskiej stanie się atrakcją turystyczną regionu?

Rezerwaty w opisie uczonego | 28

Nie będąc leśnikiem, stał się dla leśników jednym z największych autorytetów. Czemu zawdzięcza to prof. Romuald Olaczek z Uniwersytetu Łódzkiego? 

Daihatsu Terios – niepozorny maluch pięcioma drzwiami? | 30

Daihatsu Terios jest rzadkim bywalcem naszych lasów. Wynika to z polityki producenta – auto było projektowane głównie na rynek azjatycki. Nieliczne egzemplarze zachęcają do zakupu pięciodrzwiowym nadwoziem i zastosowaną sprawdzoną technologią. Czy Terios jest godnym konkurentem Jimny’ego?

Z zagranicy | 32

Finlandia - Wyniki finansowe Metsähallitusa w 2013 roku; Wielka Brytania - Nowa strategia badań leśnych; Niemcy - Koniec dopłat do spalania biomasy?; Szwecja - Ceny leśnych nieruchomości gruntowych; SzwecjaProjekt ustawy o bioróżnorodności.

Rynek drzewny | 33

Najwięksi w branży - Sektor leśno-drzewny ma się czym chwalić; IKEA - Swedwood znika z Polski.

Żywy pomnik na stoku góry… | 34

W numerze 5/2014 „Lasu Polskiego” przedstawiliśmy okazały dąb szypułkowy z Potulic (woj. kujawsko-pomorskie), noszący imię legendarnego polskiego botanika prof. Władysława Szafera. Tym razem chcielibyśmy zaprezentować grupę dwóch drzew, pomnikowych cisów, nazwanych na cześć jego mentora i nauczyciela – prof. Mariana Raciborskiego (1863–1917), wybitnego botanika, pioniera paleobotaniki oraz prekursora ruchu ochrony przyrody na terenie ziem polskich.