Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 24/2014

Życzenia świąteczne | 2

Mijający rok 2014 stał dla Lasów Państwowych pod znakiem wielu istotnych wydarzeń. Obchodziliśmy 90-lecie powstania LP, co było okazją do wielu spotkań, podsumowań i refleksji wewnątrz i na zewnątrz organizacji. Ważna dla integracji naszego środowiska, ale też publicznego podkreślenia roli LP była zwłaszcza krajowa narada leśników w Kielcach.

Informacje | 4

Nadleśnictwo Mielec – Zapachniało świętami…; II Konferencja Nordycka – Wymiana wyników badań; Nadleśnictwo Cisna – Dawna siedziba nadleśnictwa dla GOPR; 100 lat temu w lasach łódzkich – Największa bitwa; XV Mistrzostwa Polski Pracowników LP w Tenisie Stołowym – Za rok kolej na panie!

Obie strony nauczyły się dogadywać | 7

Podstawowym celem Lasów Państwowych jest prowadzenie gospodarki leśnej, która wiąże się z pozyskiwaniem drewna. Ich zasługi dla ochrony przyrody są bezsprzeczne, jednak potrzebne jest rozdzielenie funkcji zarządczych od wykonawczych – mówi dr Piotr Otawski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, główny konserwator przyrody.

Udana rekultywacja jest możliwa | 12

Tereny poprzemysłowe – usychające drzewa, gradacje szkodliwych owadów, usunięte połacie lasu, zniszczona gleba, zanieczyszczone wody… i tak wymieniać można by jeszcze długo. Ale czasem udaje się przywrócić lasy do życia.

Szwedzka „Leśna mafia” po polsku | 15

Choć to książka nt. Szwecji, to jednak niewątpliwie ewenement. Leśnictwo w popularnej, wysokonakładowej literaturze jak dotąd nie zdołało u nas zaistnieć.

Autor mnie nie przekonał | 18

Po przeczytaniu „Leśnej mafii” mam bardzo mieszane uczucia. Jest w nich trochę niedowierzania, dużo zaskoczenia i niesmak wynikający ze sposobu lansowania książki na polskim rynku.

Informacje | 19

Prawo – Cztery dni bezsilności; Mundur leśnika – Orzeł wylądował!

Etat jak fatamorgana | 20

Konkurs na pracę w jednostce LP ogłoszony. Kurtyna w górę! Zaczyna się przedstawienie. Kandydaci-statyści gotowi, dokumenty-rekwizyty dostarczone, wskazany-aktor już wie, że otrzyma brawa. Dramat to czy komedia? Niestety w wielu nadleśnictwach to sztuka oparta na faktach.

Czego winniśmy oczekiwać od selekcji? | 22

Obawy, jakie wyrażają eksperci Narodowego Programu Leśnego, dotyczące głównie negatywnego wpływu selekcji drzew na trwałość i adaptację naszych lasów wobec przewidywanych zmian klimatu, wydają się co najmniej niejasne.

Szkatułkowa (o)powieść o lesie | 26

„Las w szkatułce” wystartował w Nadleśnictwie Olsztynek niemal równo dwa lata temu. To nasz sposób na efektywną edukację przyrodniczą, której hasłem: przystępność i aktywizacja.

Gdy nie ma upul | 28

Program, który sporo mi pomaga, szczególnie podczas szacunków brakarskich, to Relasphone. Pozwala na ocenę zasobności drzewostanu, a nawet jego wycenę.

Dobroduszność „Dziadka” | 29

Z uniwersyteckimi kwalifikacjami leśnymi i pedagogicznymi kształtował w Białowieży ludzi lasu. Na co dzień dobroduszny, ale był też nie lada twardzielem, gdyż dla dobra uczniów nie ulegał naciskom tatusiów, także tych z wysoka. 

Pierwsza kobieta nadleśniczy | 30

W numerze 21/2014 podaliśmy, że miano pierwszej nadleśniczy należało do Józefy Słomki (1966 r.).
Okazuje się jednak, że już 14 lat wcześniej na kierowniczym fotelu w Nadleśnictwie Łeba (obecnie Nadleśnictwo Lębork) zasiadła kobieta.

Z zagranicy | 32

Niemcy - Wyniki trzeciej wielkoobszarówki; Republika Południowej Afryki – Przygotowania do 14. Światowego Kongresu Leśnego; Austria – Z prezesa BaySF na prezesa ÖBf; Szwecja – Pożarzysko zalążkiem ekoparku.

Rynek drzewny | 33

Sprzedaż detaliczna – Gdzie sprzedają najwięcej? Drewno z Ukrainy – Eksport rośnie mimo wojny.

Landesbetrieb (1) | 34

Hessen ist das Bundesland mit dem höchsten prozentualen Waldanteil in Deutschland – Wälder machen fast 42 Prozent der Landesfläche aus. In allen Landesteilen widmen sich die Mitarbeiterinnen und Mitarbeiter von Hessen-Forst dem Erhalt, der Pflege und der Gestaltung der Wälder.

Nadleśnictwo Mielec - Zapachniało świętami... | 4

7 grudnia Nadleśnictwo Mielec po raz drugi wzięło udział w Jarmarku Świątecznym. Impreza organizowana przez tamtejsze starostwo to okazja do zaprezentowania przez lokalne koła gospodyń wiejskich, szkoły, drużyny harcerskie oraz inne stowarzyszenia i organizacje swojej oferty. Przed rokiem nasze leśne stoisko było wręcz oblegane. Można było skosztować leśnego miodu, wypieków świątecznych, ogrzać się przy aromatycznej herbacie. Zaprezentowaliśmy wykonane przez pracowników stroiki świąteczne z drewna, szyszek, gałęzi i innych surowców dostępnych w lesie. Chętni mogli sprawdzić się w quizie wiedzy przyrodniczej.

Pełna treść >>>

II Konferencja Nordycka - Wymiana wyników badań | 5

W dniach 12–14 listopada 2014 r. w południowej Szwecji w Ängavallen odbyła się II Nordycka Konferencja dotycząca polityki leśnej w krajach basenu Morza Bałtyckiego i Skandynawii. Priorytetem spotkania było opracowanie strategicznych kierunków współpracy naukowej oraz stworzenie platformy wymiany najnowszych wyników badań oraz materiałów dotyczących polityki leśnej w regionie Morza Bałtyckiego oraz krajach skandynawskich.

Pełna treść >>>

Nadleśnictwo Cisna - Dawna siedziba nadleśnictwa dla GOPR | 5

Dzierżawiony od siedmiu lat przez Grupę Bieszczadzką GOPR budynek dawnego biura Nadleśnictwa Cisna jest już własnością ratowników. Przekazanie prawa własności otwiera drogę do zagospodarowania, ale przede wszystkim renowacji budynku i jeszcze lepszego przystosowania go do potrzeb ratowników.

Pełna treść >>>

100 lat temu w łódzkich lasach - Największa bitwa | 6

Bitwa łódzka była jedną z największych batalii I wojny światowej. W trwających trzy tygodnie walkach na przełomie listopada i grudnia 1914 r. życie straciło ponad 200 tys. żołnierzy (z tego 110 tys. Rosjan).

Pełna treść >>>

XV Mistrzostwa Pracowników LP w Tenisie Stołowym - Za rok kolej na panie! | 6

O tym, że nie samą pracą człowiek żyje, wiedzą doskonale uczestnicy rozgrywanych co roku Mistrzostw Polski Pracowników Lasów Państwowych w Tenisie Stołowym. 15. turniej gościł (13–15 listopada) na terenie Nadleśnictwa Lutówko (RDLP w Toruniu).

Pełna treść >>>

Z zagranicy - Niemcy - Wyniki trzeciej wielkoobszarówki | 32

Na początku października 2014 r. Christian Schmidt, minister wyżywienia i rolnictwa w niemieckim rządzie federalnym, przedstawił wyniki trzeciej wielkoobszarowej inwentaryzacji lasów w Niemczech. Poprzednie inwentaryzacje wielkoobszarowe miały miejsce w latach 2001–02 i 1986–88. Ostatnia wielkoobszarówka została przeprowadzona w latach 2011–12. Na blisko 60 tys. powierzchni próbnych 60 drużyn taksatorskich określiło ok. 150 elementów taksacyjnych.

Pełna treść >>>

Z zagranicy - Republika Południowej Afryki - Przygotowania do 14. Światowego Kongresu Leśnego | 32

– Chcemy, żeby Światowy Kongres Leśny – pierwszy tego rodzaju zjazd na kontynencie afrykańskim – nie tylko przebiegł pomyślnie, lecz również odegrał rolę trendsettera – mówi Senzini Zokwana, minister rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa RPA.

Pełna treść >>>

Z zagranicy - Austria - Z prezesa BaySF na prezesa ÖBf | 33

W listopadzie rada nadzorcza Austriackich Lasów Związkowych SA (ÖBf) jednogłośnie wybrała na prezesa zarządu ÖBf Rudolfa Freidhagera (57 lat, na zdj.), dotychczasowego prezesa zarządu Bawarskich Lasów Państwowych (BaySF).

Pełna treść >>>

Z zagranicy - Szwecja - Pożarzysko zalążkiem ekoparku | 33

Latem 2014 r. krainę Västmanland spustoszył jeden z największych we współczesnej Szwecji pożarów lasów. Ogień strawił m.in. 1,5 tys. ha lasów Sveaskogu – niegiełdowej spółki akcyjnej, która zarządza szwedzkimi lasami państwowymi (3,1 mln ha). Sveaskog zamierza pozostawić pożarzysko do naturalnego rozwoju i stworzyć na jego bazie swój następny ekopark. Będzie to ważny element ochrony gatunków, których egzystencja związana jest z pożarami lasów.
Pełna treść >>>