Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 2/2019

Informacje | 4-7

BHP w leśnictwie 2019 – sektor leśny pod lupą PIP; Nauka - Raport FAO nt. struktury własności lasów; Nadleśnictwo Wołów (RDLP we Wrocławiu) - Przodownicy BHP; Inicjatywy społeczne
Stowarzyszenie - „Leśnicy dla Polski”; Nadleśnictwo Wałbrzych (RDLP we Wrocławiu) - Zerwanie dzierżawy góry Włodarz.

Księżycowe drewno? | 7

Już bardzo dawno temu odkryto, że jakość drewna ma związek z okresem pozyskania. Mówi o tym Jadwiga Kuczyńska, inżynier nadzoru w Nadleśnictwie Strzebielino:

Tradycja młoda duchem | 8

W PTL-u postaram się wykorzystać swoje doświadczenie zawodowe, polegające na wyłanianiu i inspirowaniu osób oraz zespołów, których wiedza, zapał i indywidualne talenty będą mogły służyć realizacji celów wypracowywanych przy wykorzystaniu zbiorowej mądrości naszego Towarzystwa – mówi dr inż. Janusz Dawidziuk, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Leśnego.

Przygotowanie gleby a przyrost dębu szypułkowego | 11

W Nadleśnictwie Sławno leśnicy podjęli się porównania metod awansowego przygotowania gleby i technologii ich wykonania. Sprawdzane były rabatowałki i wyoranie bruzd. Jak wypadły pomiary?

Budowa dróg leśnych – jak oszczędzać tłuczeń? | 14

Drogi leśne są niezbędne do prowadzenia prawidłowej gospodarki leśnej oraz czynnej ochrony środowiska przyrodniczego. Ułatwiają turystykę i rekreację oraz spełniają bardzo ważną funkcję dojazdów pożarowych. Jak i z czego je budować?

Bieganie na terenach leśnych – analiza działań Lasów Państwowych | 17

Trend na zdrowy styl życia nie mija. Lasy Państwowe, wychodząc naprzeciw rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa biegami, aktywnie włączyły się w popularyzację tej formy aktywności, udostępniając tereny do organizacji biegów.

Leśnik + – idzie nowe! | 20

Leśnictwo w Polsce podlega ciągłej ewolucji i unowocześnianiu. Na stałe zrezygnowaliśmy z ręcznie wypisywanych asygnat, a zeszyty do odbiórki drewna chyba już całkowicie odeszły do lamusa. Do stanów magazynowych drewna podgląd na bieżąco ma nie tylko leśniczy, ale też pracownik w biurze, a zlecenia dla podwykonawców usług leśnych zakładane są w rejestratorze, a nie wypisywane ręcznie. Do tego zdążyliśmy się już przyzwyczaić.

Odstępstwa od zakazów w rezerwatach przyrody | 22

Objęcie danej nieruchomości ochroną w formie rezerwatu przyrody wywołuje daleko idące konsekwencje w zakresie uprawnień właścicielskich. Sam fakt istnienia rezerwatu skutkuje szeregiem obostrzeń w sposobie jego użytkowania skierowanych do każdego podmiotu. Kiedy można odstąpić od tych zakazów?

Zielarstwo odkryte na nowo | 25

O współczesnym powrocie do dzikich ziół i zainteresowaniu tajnikami zielarstwa rozmawiamy ze Szwedką Lisen Sundgren, autorką książki „Zielnik – jedzenie i domowe kuracje z łona natury”.

Leśne ogródki | 26

Ze skraju lasu znikło oczko wodne, a z 34 taksonów, rosnących tam od ćwierćwiecza drzew i krzewów, pozostał tylko egzemplarz orzecha włoskiego. Uchowały się dwa przesadzone żywotnikowce i cyprysik. Taki był finał sprawy opisanej w „Lesie Polskim” (nr 13–14/2016).

Grodzenie i betonowanie – jak „ściana przy ścianie” | 28

Lasy miejskie konsekwentnie kapitulują na skutek ekspansji urbanistycznej. Nagminną praktyką w obszarach miejskich stały się grodzenia oraz likwidowanie powierzchni biologicznie czynnej. Wyłożyć kostką i szczelnie ogrodzić – to najważniejsze w mniemaniu większości właścicieli działania w stosunku do nieruchomości.

Zabytki w lasach – klątwa „Tutenmasona”? | 30

Leśnicy przywykli co prawda do pomników, ale głównie tych przyrody. A co z zabytkami w ich jurysdykcji? Czy nadleśnictwa nie siedzą przypadkiem na tykającej bombie, którą w każdej chwili może zdetonować decyzja konserwatora zabytków? Z takim „kukułczym jajem” zmierzyło się białostockie Nadleśnictwo Czerwony Dwór i odniosło pełny sukces w dziedzinie raczej nietypowej dla gospodarzy lasu.

Jan Radwański | 34

Początkiem listopada 2018 r. na cmentarzu w Lutowiskach pożegnaliśmy naszego leśnego druha, śp. Jana Radwańskiego, który przez wiele lat był leśniczym leśnictwa Sokoliki, wysuniętego najdalej na południowy wschód kraju.

Zielnik – jedzenie i domowe kuracje z łona natury | 34

Dawno nie wpadła mi w ręce tak pięknie wydana książka! Pierwsze, co przykuwa uwagę, to tłoczona, przypominająca tkaninę okładka. Pokryta została nadrukami akwarelowych obrazków (autorstwa Nadii Nörbom) prezentujących pospolite rośliny.

„Człowiek to wróg przyrody” – jak się konfrontować z radykalnymi ekologami? | 32

Ruchy ekologiczne na świecie stały się obecnie tak silne i niebezpieczne, że coraz więcej organizacji jest przez różne państwa traktowanych jak zagrożenie terrorystyczne. W jakim miejscu tego ideologicznego sporu znajduje się Polska?

Z zagranicy | 36

Finlandia - Gospodarstwo przerębowe nie lepsze od zrębowego; Szwecja -Szkółki Södry wolne od paliw kopalnych; Białoruś – Kuba - Zacieśnią współpracę w leśnictwie; Czechy - Pokazowe powierzchnie bezzrębowe; Turyngia, Niemcy - Nie dają za wygraną.

Rynek drzewny | 37

Rynek biomasy - Dotacje na zieloną energię; Rynek pracy - Ochrona przed formaldehydami; Rynek biomasy - Walka o trociny z tartaków; Węgiel drzewny - Kontrowersyjne inwestycje Gryfskandu.

Dwie historie ku przestrodze | 38

Uczmy się na błędach. Najlepiej nie swoich. Jakkolwiek ludzka natura ma to do siebie, że póki człowiek nie wsadzi ręki do miski z ukropem, póty nie uwierzy, że nie jest to tak przyjemne i pożyteczne, jak mniemał.