Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 5/2019

Informacje | 4

ASF - Na Pomorzu o pomorze; Polityka ekologiczna państwa - Leśnictwo wśród celów strategicznych; Leśnik Roku 2018 - Dyrektor uhonorowany; Złoty Inżynier 2018 - Leśnicy ponownie wyróżnieni; Gospodarka wodna - Plan przeciwdziałania skutkom suszy; Współpraca z LP - Leśnicy wspomogą
ratowników górskich; Szkolnictwo - Polska Szkoła Dendrologii i Arborystyki.

Czy walka o klimat podkopie kampanię o lasy? | 8

Zapisy katowickiej deklaracji leśnej można interpretować jako wsparcie inicjatyw, które zmierzają do zwiększenia pozyskania drewna kosztem dążeń do osiągnięcia celów z zakresu bioróżnorodności i do zabezpieczenia praw społeczności lokalnych do ziemi.

Lekarstwo z lasu | 7

Grzyby nadrzewne są organizmami, które mają różne właściwości. Jakie? Zapytaliśmy Łukasza Auguścika, specjalistę ds. użytkowania lasu w Nadleśnictwie Kudypy.

Mokradła  a zmiany klimatu | 10

2 lutego, w 48. rocznicę podpisania konwencji ramsarskiej, Polska wraz ze 168 innymi państwami brała udział w obchodach Światowego Dnia Mokradeł. Tym razem tematem przewodnim były postępujące zmiany klimatu.

Zaburzenia torfowisk, węgiel i zmiany klimatu | 12

Torfowiska to wrażliwe ekosystemy, które łatwo ulegają degradacji wskutek działalności człowieka. Jeśli jednak będziemy je chronić, mogą się stać naszą bronią w walce z postępującymi zmianami klimatu.

Rozmiar pozyskania maszynowego w Polsce | 14

Ile właściwie pozyskuje się w Polsce harwesterami? Takie pytanie często padało ostatnimi czasy zarówno ze strony wykonawców usług, jak i pracowników administracji leśnej. I nikt nie był w stanie udzielić rzetelnej odpowiedzi.

Niedostrzeżona koncepcja | 18

W ostatnich dwóch latach Puszcza Białowieska stała się areną ostrego starcia między dwiema wizjami lasu – kształtowanego przez ludzi i pozostawionego samemu sobie. Na kanwie tego sporu powstała propozycja poszerzenia Białowieskiego Parku Narodowego na obszar całej Puszczy. Wygląda na to, że trafiła ona na ścianę niezrozumienia.

Wiekowa pseudoskóra | 21

Czytając z zainteresowaniem informację zamieszczoną w „Lesie Polskim” (nr 18/2018, s. 24) pt. „Hubiak pospolity na wybiegu modowym”, przypomniałem sobie drobną notatkę zamieszczoną w XXXVII tomie „Sylwana” z 1919 r., również nawiązującą do wyrobu obuwia z grzybów.

Rejestrator – mały ważniak | 21

Na pytania Czytelników odpowiada Tadeusz Tiuchty z firmy TAKMA.

Nauka znowu poszła w las… | 22

Nagłe załamanie pogody, porywisty wiatr i obfita krupa śnieżna zalepiająca przednią szybę w aucie. Jadąc polną drogą, przecinającą odludzie na skraju Białegostoku, widzę sterczące w środku pola modułowe domki z płyty OSB. Tak oto docieram do leśnej szkoły „Puszczyk”.

Edukacja leśna – zacznijmy od nowa, działajmy inaczej | 25

Jednym z priorytetów współczesnego leśnictwa i łowiectwa jest edukacja. Jaka powinna być dziś, aby spełniała oczekiwania społeczne oraz realizowała cele obecnych szkół.

Gatunki obcego pochodzenia – co dalej? | 28

Czy mamy pomysł na gatunki, które zostały introdukowane do Polski ponad 100 lat temu? Jak nimi w dalszym ciągu gospodarować?

Nie tylko drewno – ukryty potencjał użytków ubocznych | 30

Osobom wybierającym się wczesnym rankiem na grzyby może przyświecać jeden z dwóch celów – spożywczy lub zarobkowy. Za ubocznym użytkowaniem lasu, pomimo jego niepozornej nazwy, kryją się duże pieniądze.

Dywany inspirowane grzybami | 31

Plechy porostów i pleśniowych nalotów stały się dla holenderskiej artystki synonimem piękna –
na ich podstawie tworzy unikalne dywany i koce.

Hyundai Terracan – niedoceniany holownik i rodzinne auto | 32

Hyundai Terracan to jeden z pierwszych SUV-ów produkowanych przez znany obecnie na całym świecie południowokoreański koncern wielobranżowy. Nazwa w zamierzeniu producenta oznacza „władcę ziemi” (terra – ziemia, khan – władca).

Polskie źródła nazw grzybów występujących na Jawie | 34

Prof. Marian Raciborski (1863–1917), wybitny botanik, paleobotanik, działacz ochrony przyrody, studiował nauki przyrodnicze i medycynę na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Dzieje lasów lubaczowskich | 34

Do grona polskich lasów z udokumentowaną w literaturze historią dołączyła ziemia lubaczowska, która obejmuje dzisiejsze tereny nadleśnictw Lubaczów, Narol i Oleszyce w krośnieńskiej dyrekcji Lasów Państwowych.

Las nocą, czyli jak odczarować strach | 35

Dziś chciałabym Wam opisać kolejną ciekawą aktywność podpatrzoną na Europejskim Kongresie Edukatorów Leśnych. Tym razem to propozycja edukatorów z Lasów Miejskich wPradze. Jednego z wieczorów w Czechach zamiast tańców mieliśmy nocne wyjście do lasu.

Z zagranicy | 36

Szkocja, Wielka Brytania - Rządowa deklaracja leśna; Litwa - Konsultacje ws. nowelizacji ustawy o lasach; Anglia, Wielka Brytania - Luka płacowa w państwowym leśnictwie; Niemcy - Rekordowo wysokie temperatury; Litwa - Pozytywny wynik centralizacji lasów państwowych; Chiny - Zalesienie wielkości Francji.

Rynek drzewny Dodatkowe aukcje dębiny | 37

Rynek drzewny - Dodatkowe aukcje dębiny; Certyfikacja - Węgiel drzewny wciąż pod lupą; Słowenia - Chińczycy łakomi na drewno cenne; Szkolnictwo - Zawód montera stolarki budowlanej.

Ciemna strona leśnika | 38

Rajmund Jelonek był dziwnym nadleśniczym. Można go było spotkać np. w lesie, kiedy odwiedzał pieszo wszelakie ostępy i głusze, nie zasłaniając się nadmiarem obowiązków, które nakazywałyby mu pędzić większość służbowego żywota w gabinecie pośród papierów i arcyważnych notatek służbowych.