Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 11/2019

Cietrzewisko 2019 | 2

Znana w regionie impreza po raz kolejny zawitała w gościnne progi siedziby Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie.

Informacje | 4

Europejski Instytut Leśny - Konkluzja Białowieskiej Inicjatywy Naukowej; Zawody drwali - Mamy rekord Europy!; Konkurs „Mój Las” - Przyroda oczami młodzieży; Związek Leśników Polskich w RP - Kolejne stypendia rozdane; Ochrona przyrody - Polski projekt doceniony w Brukseli; Historia - Upamiętnili jeńców wojennych.

Niezwykłe sosny | 7

Czy mamy wiedzę o niezwykłych, tzw. tańczących, sosnach? Zapytaliśmy Pawła Mrowińskiego,
kierownika Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich, LKP „Bory Lubuskie” w Nadleśnictwie Lubsko:

Cała prawda o żubrze | 8

Rozmawiamy z prof. dr hab. Wandą Olech, dziekanem Wydziału Nauk o Zwierzętach SGGW, koordynatorem merytorycznym projektu „Kompleksowa ochrona żubra w Polsce” (2019–23) realizowanego we współpracy z Lasami Państwowymi.

To Lasy odpowiadają za ochronę żubrów | 11

O najnowszy projekt dotyczący ochrony żubra w Polsce pytamy Małgorzatę Czyżewską z Wydziału Ochrony Zasobów Przyrodniczych DGLP, koordynatora projektu „Kompleksowa ochrona żubra w Polsce” z ramienia Lasów Państwowych.

Historyczny konik | 12

Kolekcjonerzy to z pewnością osoby „pozytywnie zakręcone”. Tak też mówi o sobie Marek Nowak, leśnik z Międzychodu, który żyje wręcz dosłownie otoczony historią lasów i leśników.

Pomnikowe rozterki | 14

Obecność drzew pomnikowych w lesie wydaje się oczywistością. Niestety, ostatnio zamiast narzędziem ochrony przyrody stały się instrumentem propagandy i wytrychem, mającym zrekompensować niemożność ustanowienia reżimu ochronnego na pewnym obszarze. Jak do tego tematu powinni podejść leśnicy?

Twórcze tarcia, czyli prace nad polskim standardem FSC | 17

W styczniu do szeroko zakrojonych konsultacji społecznych trafił pierwszy projekt nowej wersji Krajowego standardu gospodarki leśnej FSC dla Polski. Odzew ze strony różnych zainteresowanych stron był ogromny, z czego należy się cieszyć. Cóż, w przypadku wszelkiego rodzaju działalności nie ma nic gorszego niż obojętność. Niemało było też uwag bardzo krytycznych, które są cenne, gdyż pomagają w doskonaleniu finalnego produktu.

Siódmy las | 20

Za siedmioma lasami, za siedmioma górami… Tak zaczyna się większość baśni. Czy czytając je dzieciom, zastanawiamy się, w jaki sposób autorzy ukazali w nich las? Ten baśniowy, niewiele mający wspólnego z realnym.

Uprawy na gruntach porolnych – podpowiada doświadczony leśniczy | 24

Postanowiłem zabrać głos w dyskusji, odpowiadając na pytanie zawarte w artykule „Gospodarka na gruntach porolnych – co jeszcze można zrobić?” postawione w „Lesie Polskim” (nr 24/2018).

Alert! Klęska posuszu w Europie! (III) | 25

Czeskie Ministerstwo Rolnictwa, któremu u naszych południowych sąsiadów podlegają lasy i gospodarka leśna, opublikowało w lutym 2019 r. wytyczne do drugiego etapu odnawiania lasów po klęsce kornika. Do oceny rozwoju sytuacji specjaliści wykorzystali dane pozyskane przez systemy satelitarne Sentinel i PlanetScope oraz krajowy system teledetekcji lotniczej. Na podstawie tej oceny oszacowali zapotrzebowanie na materiał sadzeniowy.

Wadera – odzież dla dzieci na każdą pogodę | 27

Zastanawiacie się, co podarować pociechom z okazji np. Dnia Dziecka? Na pewno ucieszą się one z bluz i ubrań o leśnym charakterze z wizerunkiem: dzika, jelenia, lisa czy wilka.

Nadleśniczy a dyrektor RDLP | 28

Czytelnik wystosował do mnie list, w którym zapytał o relację pomiędzy organami administracji leśnej: dyrektorem RDLP a nadleśniczym. Czy nadleśniczy jest hierarchicznie podporządkowany dyrektorowi RDLP w zakresie prowadzenia gospodarki leśnej? W konsekwencji: czy ma obowiązek realizować polecenia dyrektora co do sposobów i metod prowadzenia gospodarki leśnej?

Białowieska eskapada przedwojennych artystów | 30

Światowej sławy artyści zorganizowaną przez ZAiKS 85 lat temu wycieczkę do Puszczy Białowieskiej i wizytę w zagrodzie żubrów zapamiętali do końca życia. Niestety – niedobrze. Najwybitniejsi ówcześni twórcy określili tę ekskursję mianem komedii.

Downsizing, czyli mniejszy może więcej | 32

Coraz bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące norm emisji spalin zmusiły producentów aut do wzmożonych prac. Niższa emisja spalin oznacza nie tylko konieczność zoptymalizowania spalania paliwa – ważne jest także zmniejszenie masy auta. Przy pojawiających się nowych technologiach wspomagających bezpieczeństwo i związanym z tym przyrostem masy auta konieczne staje się równoległe „odchudzenie” silników.

Sok jagodowy, czyli jak edukują Finowie | 34

W jednym z poprzednich odcinków była mowa o jedzeniu z… drewna. Tym razem chciałabym opowiedzieć o fińskiej szkole, przedmiocie, jakim jest żywienie, i soku jagodowym – symbolu faktycznego wdrażania zrównoważonego rozwoju w Finlandii.

Leśnictwo Suchatówka i prymasi Polski | 35

Kardynał Józef Glemp (1929–2013) urodził się w Inowrocławiu. Podczas okupacji pracował jako robotnik przymusowy w niemieckim gospodarstwie rolnym. W latach 1945–50 był uczniem Państwowego Liceum i Gimnazjum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.

Rynek drzewny | 37

Technologie - Odpady z papierni jako nawóz; Budownictwo drewniane - Solidarność dla odbudowy Notre Dame; Światowy rynek drzewny - Rosja tnie eksport; Rynek biomasy - Jeszcze więcej niemieckiego pelletu; Światowy rynek drzewny - Więcej białoruskiego drewna trafi do Chin.

Czy Służba Leśna to przeżytek? | 38

Kiedy Rajmund Jelonek, jeden z tych nielicznych nadleśniczych, którego kontakt z terenową Służbą Leśną nigdy nie wyprowadzał z równowagi, przybył do lasu, gdzie oczekiwali go leśniczy Penelopa Głaz i podleśniczy Bolesław Kolano, nic nie zwiastowało kłopotów ani przykrych wydarzeń.

Regulamin konkursu plastycznego „Moja podróż przez baśniowy las” | 39

Regulamin konkursu plastycznego „Moja podróż przez baśniowy las”; Oświadczenie rodzica/opiekuna prawnego; Karta zgłoszenia do udziału w konkursie plastycznym.