Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 13-14/2019

Od leśników dla laików | 2

W Łazienkach Królewskich przez dwa dni długiego czerwcowego weekendu nietrudno było o spotkanie z leśnikiem. Wszystko za sprawą Dni Ochrony Środowiska.

Informacje | 4

Media - Przetestowani z leśnej wiedzy; Wydarzenia - Kosmiczna kolekcja!; Pielgrzymki leśników - Modlili się o trwałość leśnictwa; Life+ ForBiosensing - Badania na półmetku; Nadleśnictwo Brodnica  - W służbie lasom i ojczyźnie; Lasy prywatne - Nagroda im. Kazimierza Szeptyckiego.

Dlaczego warto pojechać na duże targi leśne? | 8

Usłyszałam kilka lat temu, że każdy leśnik – czy to terenowiec, czy naukowiec – powinien choć raz pojechać na dużą imprezę targową z branży leśnej. Pokaźną, a więc najlepiej zagraniczną. Dziś już wiem, że osoba wygłaszająca tę tezę miała rację. Dlaczego?

Mit drogiej Szwecji, czyli praktyczny poradnik, jak pojechać na targi leśne | 9

Wielu Polaków ma zakorzeniony w głowach mit skandynawskich wysokich cen i tego, że najlepiej udać się tam własnym autem z bagażnikiem wypakowanym po brzegi jedzeniem. Przez to wielu rodaków rezygnuje nie tylko z turystycznych wyjazdów do Szwecji, ale także z wypadu na imprezę branżową, taką jak targi Elmia.

Historia pewnej pilarki | 10

Przebywając na targach Elmia, godzi się zarezerwować sobie nieco czasu na odwiedziny miejscowości Huskvarna, w której mieszczą się fabryka marki Husqvarna i muzeum prezentujące wyroby firmy produkowane od blisko 400 lat.

Maszyny na SkogsElmia | 12

Tegoroczna edycja najbardziej znanych targów leśnych w Europie stała pod znakiem maszyn o niewielkich rozmiarach. Wszystko ze względu na klientów – w większości prywatnych właścicieli lasów, operatorów maszyn, samodzielnych pracowników leśnych.

Jemioła – coraz poważniejsze zagrożenie dla polskich lasów | 13

Jeszcze niedawno jemioła na sośnie uchodziła za dużą rzadkość. Leśnicy obserwowali nielicznie występujące okazy, traktując je często jako element zwiększający różnorodność gatunkową drzewostanów. Jednak ku zaskoczeniu wszystkich w ciągu ostatnich kilkunastu lat nastąpił pewnego rodzaju przełom i obecnie zauważa się coraz więcej jemioły w lasach gospodarczych.

Wyniki segmentu gospodarczego Metsähallitusa w 2018 roku | 16

Część uczestników debaty publicznej na temat fińskich lasów państwowych domaga się od rządu Finlandii wyznaczania im zdecydowanie niższego zysku jako celu finansowego, motywując to oczekiwanymi pozytywnymi skutkami dla ochrony bioróżnorodności. Państwowi leśnicy uważają założenia tego postulatu za nietrafne.

Oprysk zamiast kosy | 20

Trzeba sobie radzić. Tak w starym kawale mówi do siebie baca, zawiązując buta dżdżownicą. I radzić muszą sobie na różne sposoby nadleśniczowie – zwłaszcza w sytuacji, gdy dramatycznie brakuje chętnych do fizycznej pracy w lesie i zwyczajnie nie ma kto wykonywać różnorakich zabiegów.

Bóbr – odyseja problemów | 22

Niegdyś, żeby zobaczyć największego polskiego gryzonia, trzeba było spędzić wiele nocy na mokradłach w dolinie Czarnej Hańczy. Dziś spotkamy go w centrach wielkich miast.

Barszcze ze wschodu atakują ludzkie DNA! | 24

Gigantyczne barszcze podbijają obecnie nowe terytoria w Ameryce Północnej. Coraz większa liczba stanowisk barszczu Sosnowskiego i podobnego doń barszczu Mantegazziego świadczy o małej skuteczności walki z tymi niebezpiecznymi chwastami. A są to jedne z największych roślin zielnych na świecie, bardzo plenne, a do tego toksyczne dla ludzi i zwierząt.

Niszczenie Puszczy Białowieskiej trwa. Brak wiedzy czy celowa działalność? | 27

Stanowisko Międzynarodowego Instytutu Nauk Humanistycznych i Przyrodniczych w sprawie Puszczy Białowieskiej, które publikujemy na łamach „Lasu Polskiego”, to zaproszenie do dialogu.

Z wydawnictw | 29

Pióra: Ewolucja cudu natury - Thor Hanson; Niedźwiedzica z Baligrodu i inne historie - Kazimierza Nóżki, Marcin Szumowski.

Alert! Klęska posuszu w Europie! (IV) | 30

Wiosną 2019 r. właściciele lasów Tyrolu musieli uprzątnąć 700 tys. m3 wiatrowałów i śniegołomów. Taka ilość drewna poklęskowego odpowiada 70% tyrolskiego etatu cięć.

Zabezpieczanie zasiedlonego surowca drzewnego | 32

Masowe zasiedlanie drzew przez szkodniki owadzie i wydzielanie się posuszu, dotykające nie tylko Polskę, sprawia, że zabezpieczanie drewna pozyskiwanego w cięciach sanitarnych nabiera szczególnego znaczenia. Nasi południowi sąsiedzi wdrażają do stosowania nowe metody ochrony surowca.

Dobro lasu na pierwszym miejscu | 34

Adam Loret – pierwszy dyrektor powołanego w 1924 r. do życia przedsiębiorstwa Polskie Lasy Państwowe. Wybitny leśnik i menadżer. Twórca wizji działania organizacji, zgodnie z którą produkcja drewna była tylko jedną z wielu jej funkcji. Jego imię nosi nagroda dyrektora generalnego LP przyznawana osobom lub instytucjom, dla których dobro lasu jest na pierwszym miejscu.

Jak chronić drapieżniki? | 35

Kuny, jenoty, wilki i rysie… a właściwie tylko dwa ostatnie gatunki były przedmiotem zainteresowania na XV konferencji z cyklu „Aktywne Metody Ochrony Przyrody. Rola drapieżników w zachowaniu równowagi biologicznej w lasach”. Przysłuchując się debacie zarówno publicznej, jak i naukowej, odnosiło się wrażenie, że poza wilkiem inne gatunki nikogo nie obchodzą.

Kto zostanie superbajarzem? | 37

W XIII edycji konkursu Bajarze z Leśnej Polany im. red. Andrzeja Zalewskiego, który odbywał się 16–17 maja w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie, zwyciężył Jakub Chludziński z Technikum Leśnego im. Adama Loreta w Tucholi.

Mały leśny czołg | 38

W transporcie leśnym bardzo często zachodzi konieczność przemieszczenia drewna od miejsca ścięcia do drogi wywozowej. Dawniej czynność tę wykonywano końmi. Wraz z postępem siłę zwierząt przejął koń mechaniczny.

Rynek drzewny | 41

Historia - Flisacy dla pamięci; Handel drewnem - Nowy surowiec w zasadach sprzedaży; Innowacje - Słomki z celulozy; USA - Protesty przeciwko chińskim konkurentom; Wietnam - Dobry rok dla sektora leśno-drzewnego.

GAZ 69 – powrót do życia | 42

Opisując w kwietniu 2013 r. na łamach „Lasu Polskiego” popularnego dawniej Gazika, wspominałem, że posiadałem takie auto w przeszłości. Najwięcej problemu sprawiło mi wówczas znalezienie zdjęć do artykułu. Nie przypuszczałem, że z czasem przyjdzie mi tak dobrze poznać kolejnego Gazika…

Z zagranicy | 44

Finlandia - Nowelizacja narodowej strategii leśnej; Hesja, Niemcy - Subsydia dla niepaństwowych struktur zbytu drewna; Szwecja - Kobieta dyrektorem generalnym lasów państwowych; Słowacja - Norma antykorupcyjna w lasach państwowych; Finlandia - Pozyskanie drewna a lęgi.

Sezon na plagi | 46

– Czy ma pan wolną chwilę? – głos nadleśniczego brzmiał w słuchawce niezwykle poważnie, żeby nie powiedzieć: uroczyście.