Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 10/2020

Informacje | 4

Program Life - Wsparcie w przygotowaniu wniosków; Kadry - Nowi dyrektorzy; Nauka - Sadzenie drzew to nie wszystko?; Ochrona przyrody - Ocena skutków pożaru; Nauka - KNLiTD – podsumowanie kadencji .

Płoną lasy! | 7

Do 10 maja br. na terenie warszawskiej dyrekcji LP wydarzyło się 77 pożarów (łączna powierzchnia to 68,69 ha), w przybliżeniu tyle samo co przed rokiem. Mówi o tym Piotr Pychewicz, specjalista SL w Wydziale Ochrony Lasu RDLP w Warszawie.

Bolesny cios koronawirusa | 8

Utrudnienia w funkcjonowaniu leśnej administracji, załamanie dochodów w OHZ-etach, rysujący się spadek popytu na wiele asortymentów drewna, konieczność przekładania terminów prac pielęgnacyjnych, nieuchronność trudnych decyzji gospodarczych… Takie są skutki ataku Covid-19.

Komu w Lasach Państwowych są potrzebne samoloty? | 12

Pierwsza wersja tego artykułu powstała w marcu, gdy za oknem już świeciło wiosenne słońce, a procedury czarteru gaśniczych statków powietrznych przez Lasy Państwowe się przedłużały. Ale pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym dobitnie pokazał, jak bardzo „król jest nagi”. W Polsce nie istnieje system lotniczej ochrony przeciwpożarowej. Najgorsze jednak, że ten stan nikomu nie przeszkadza.

Prawne uwarunkowania ochrony przeciwpożarowej w lasach prywatnych | 16

Jak prezentuje się sfera praw, obowiązków i zakazów związanych z ochroną przeciwpożarową na obszarze lasów prywatnych? Czy warto odnieść się w tym względzie do przepisów obowiązujących w innych krajach europejskich i wprowadzić je do polskiego systemu prawnego?

„Dom ptaków” Eva Meijer | 19

„Dom ptaków” to kolejna, może nieco zaskakująca, pozycja od wydawnictwa Marginesy – powieść, której osią jest fabularyzowana opowieść o Len Howard.

Patroni amatorów grzybobrania | 20

Jakiś czas temu znajomy zapytał mnie, kto wg Kościoła katolickiego jest patronem grzybiarzy.

Jak Feniks z popiołów – nowa Instrukcja ochrony ppoż. lasu | 22

Zmieniają się czasy i ludzie. Formują się odmienne uwarunkowania. Modyfikacji wymagają tym samym różnorakie instrukcje. Jakie pobudki sterowały twórcami znowelizowanego kształtu Instrukcji ochrony ppoż. lasu? I czym kierowali się podczas prac nad nowym dokumentem?

Drobne gryzonie – spory problem | 26

W skali ogólnopolskiej problem szkód wyrządzanych przez drobne gryzonie w uprawach i młodnikach nie jest dla gospodarki leśnej priorytetowy. Ustępuje on z oczywistych względów zagrożeniom ze strony zwierzyny płowej, patogenów grzybowych i owadów. Cechujący się specyficzną cyklicznością rozwój populacji gryzoni może jednak powodować w nasadzeniach straty, przybierające lokalnie skalę istotną gospodarczo.

Zmysły roślin. Wzrok | 29

Z niewyjaśnionych do końca przyczyn ludzie odmawiają roślinom zdolności do komunikowania się ze światem zewnętrznym, uznając je za twory bliższe materii nieorganicznej niż ożywionej. Tymczasem nie ma najmniejszych wątpliwości, że rośliny widzą otaczający je świat.

Oblicza pomocy | 31

Jako stały czytelnik „Lasu Polskiego” pozwolę sobie na parę refleksji związanych z działalnością Lasów Państwowych w okresie pandemii.

Alert! Klęska posuszu w Europie (X) | 32

Opisane w poprzedniej części alertu zamieranie drzew liściastych w niemieckich lasach nie jest wyjątkowe tylko dla tego obszaru Europy. Z podobnymi problemami borykają się leśnicy z okolic Krotoszyna.

Z dziennika młodego edukatora | 34

Ogrom wiedzy, jaki trzeba posiąść na początku drogi edukatora leśnego, okazał się spory. Nieocenioną pomoc zaoferowała mi kierownik ośrodka edukacji przyrodniczo-leśnej, przydatna była także tutejsza biblioteka.

Las w domowym zaciszu | 35

Czas pandemii okazał się sprawdzianem z pokory nie tylko dla osób dorosłych, ale i dzieci. Wiele rodzin stanęło przed wyzwaniem pozostania w domu. W ramach nowej rzeczywistości rodzice rozpoczęli pracę zdalną, a uczniowie zaczęli realizować podstawę programową w domowym zaciszu. Z założonymi rękami nie czekali też edukatorzy leśni.

Z zagranicy | 36

Niemcy – Szkocja - Bioróżnorodność jako czynnik produkcji; Czechy - Nowa koncepcja polityki leśnej państwa; Szwecja - Chcą podwoić liczbę turbin wiatrowych; Litwa - Lasy państwowe kupiły
23 samochody gaśnicze.

Rynek drzewny | 37

Bezpieczeństwo pożarowe - Branża drzewna wciąż zagrożona; Drewno egzotyczne - Walka z nielegalnym wyrębem w Tajwanie; Produkcja płyt - Kronospan wchodzi na rynek sklejki.

Według Jana apokalipsy nie będzie | 38

Chwała Bogu, że jest jeszcze na świecie kilku odważnych ludzi, którzy mówią to, co myślą.