Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 15-16/2007

Informacje | 4

Nowe reguły premii zalesieniowych; Bezkrólewie trwa; Parkowe ultimatum; Czarna owca; Modlili się w Studzienicznej; Warszawski kongres IUFRO; Tysięczny absolwent Centrum; Strażacy ćwiczyli nad Bugiem; Wystawa w Nadleśnictwie Międzyrzec; Złoty jubileusz rocznika 1953–1957 WL SGGW

Z zagranicy | 10

Mobilizacja w Niemczech; Bez entuzjazmu; Wirtualne odwzorowanie lasów; Mniej świerka w Austrii

Dobry rocznik z Poznania | 11

Od czasu, gdy ukończyli studia w Poznaniu minęło 57 lat. Okupacja, studia i pierwsza praca zahartowały ich na całe życie. Tym razem przyjechało ich już tylko siedemnastu. Nikt z nich nie ma wątpliwości, że to był dobry rocznik!

Krajobraz po okiści | 12

W dniach 26–27 czerwca w Worlinach odbyła się konferencja naukowo–techniczna Zagospodarowanie lasów warmińsko–mazurskich po klęsce okiści. Płynące z niej wnioski okazały się nad wyraz pozytywne.

Puszcza Piska pięć lat później | 14

Gdyby nie huragan w 2002 r., może część z nas nie dowiedziałaby się nawet, gdzie leży Puszcza Piska. I może lepiej by tak pozostało, bo tamte wydarzenia ocenia się jako największą klęskę żywiołową w dziejach polskiego leśnictwa.

Kobra-nocka dla niegrzecznych leśników | 16

Dawno, dawno temu, za górami, za siedmioma dolinami, było sobie leśne królestwo. Panujący w nim władca był dobrotliwy, zacny i światły, ale z różnych względów słaby niestety, a na dworze rzeczywistą niepodzielną władzę uczony marszałek sprawował.

Ratunek przyszedł z powietrza | 18

O Eugeniuszu Wilczewskim, komendancie Posterunku Straży Leśnej w Nadleśnictwie Knyszyn (RDLP w Białymstoku), już raz pisaliśmy. Okazja była wówczas mało przyjemna: gdy po dwóch latach cierpliwych działań udało mu się doprowadzić do sądu kłusowników w nagrodę spalono mu osadę. Osada jest już odbudowana, a komendant Wilczewski dalej chroni lasy. I nie tylko lasy.

Racjonalizacja struktury organizacyjnej LP | 20

W niniejszym artykule podjęto próbę spojrzenia na Lasy Państwowe jako organizm gospodarczy z punktu widzenia nauk o zarządzaniu, dla których podstawowymi są kwestie sprawności – tzn. jak i czy osiągnieto założony cel – oraz efektywności, określonej relacją wyników do kosztów zarządzania.

Z zagranicy | 22

Zakłady komunalne plantatorami?; Ile pozyskiwać?

Lotnicze zwalczanie opaślika | 23

Ten zielony szarańczak, bohater niemal wszystkich podręczników entomologii leśnej, nie należy do grupy najgroźniejszych szkodników. Jednak w tym roku po raz pierwszy polscy leśnicy zdecydowali się walczyć.

Ile zarabiają lasy w Europie? | 24

Rok obrachunkowy 2006 (2005/2006) był dla większych europejskich gospodarstw leśnych pomyślny pod względem ekonomicznym – tak wynika z przedstawionych przez nie raportów rocznych. Z boomu na drewno profitowały zarówno państwowe, jak i niepaństwowe podmioty.

Jak wsiedlać z sukcesem | 26

W żyłach trzech tysięcy dzisiejszych żubrów Bison bonasus płynie krew jedynie dwunastu przodków. Stąd odpowiednie krzyżowanie osobników jest jednym z warunków trwałości gatunku. Populację bieszczadzką zasila się osobnikami pochodzącymi z innych hodowli. Czy na pewno we właściwy sposób?

Mobilny Internet nie dla leśników? | 28

Czy kablowy Internet długo jeszcze będzie wygrywał w Polsce z bezprzewodowym, gwarantując stabilność, odpowiednią jakość odbioru i przesyłu danych? Prawdopodobnie tak, przez co wielu mieszkańców osad leśnych będzie mogło o nim co najwyżej pomarzyć.

Unijne pieniądze dla Lasów (7) | 29

Norweski Mechanizm Finansowy (fundusze norweskie) i program LIFE+ to kolejne programy umożliwiające Lasom Państwowym zdobywanie pieniędzy na niektóre dziedziny ich działalności.

Grecja – sosny i cyprysy kontra palmy i cytryny | 31

Grecja to jeden z bardziej powszechnych kierunków wakacyjnych wyjazdów. Choć tereny zadrzewione zajmują blisko połowę kraju, to jednak ich charakter dalece odbiega od lasów środkowej Europy.

Drzewo na wszelkie potrzeby | 32

Egzotyczna palma kokosowa to wyjątkowy gatunek: człowiek umie wykorzystać z niej niemalże wszystko, a na pewno na tyle dużo, aby przeżyć. Daje mu pożywienie, drewno, odzież, lekarstwa, poszczególne jej części leczą.