Wyszukiwarka
Rocznik 2022
Informacje | 4
Wynagrodzenia w parkach - Ponad 25% w górę; Rozporządzenie o rynku unijnym i handlu - Sprzeciw leśnej „Solidarności”; „Choinka od leśników” - Pomoc z RDLP w Szczecinku; Żubry na granicy - Komunikat ministerstwa; Plan ppoż. dla puszczy - Pomysły i sprzeciwy; Fundacja Pomoc Leśnikom prosi o wsparcie -1% dla potrzebujących.
„Księżycowe Łąki” | 7
Rok temu Nadleśnictwo Okonek podpisało umowę ze Stowarzyszeniem „Jestem na pTAK” dotyczącą wspólnych działań na rzecz poprawy warunków bytowania ptaków wodno-błotnych oraz ochrony siedlisk mokradłowych na pow. ok. 600 ha. Co udało się zrobić w tym zakresie? Zapytaliśmy o to inż. nadzoru Przemysława Szczawińskiego:
Ratują dendrarium w Lagodechi | 8
Rada Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce we współpracy z partnerami i woluntariuszami – dendrologami i leśnikami – podjęła się realizacji projektu rewitalizacji dendrarium w Lagodechi (Gruzja). Celem przedsięwzięcia jest upamiętnienie Ludwika Młokosiewicza, wybitnego, choć mało znanego w naszym kraju polskiego przyrodnika i leśnika, oraz utrwalenie jego dokonań na niwie przyrodniczej.
Leśnictwo przyjazne klimatowi | 12
Opublikowana niedawno pierwsza część raportu Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC) przy Organizacji Narodów Zjednoczonych nie pozostawia złudzeń – jeśli chcemy wyhamować globalne ocieplenie, powinniśmy zarówno zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych do zera, jak i usunąć nadmiar CO2 z powietrza. Paryskie porozumienie z 2015 roku zakłada, że podjęte w tym celu działania nie pozwolą podnieść się średniej temperaturze powietrza na Ziemi powyżej 2°C w porównaniu do epoki przedindustrialnej.
Bez kominka, ale z nagrodą | 14
Leśniczówka w Nadleśnictwie Drewnica została zbudowana w harmonii z tradycją – z wykorzystaniem drewna i w formie nieodbiegającej zbytnio od kształtu dawnych wiejskich zabudowań. Nawet użyta blachodachówka przypomina drewniane gonty, choć tradycyjny kominek opalany drewnem zastąpiła już pompa ciepła.
Wyniki niemieckich państwowych gospodarstw leśnych w 2020 roku | 16
W sytuacji, gdy przychody ze sprzedaży drewna jedynie nieznacznie przewyższały koszty jego pozyskania, gospodarstwa nie mogły utrzymać rentowności nawet w samej sferze świadczeń rynkowych.
Mediacje jako jeden ze sposobów rozwiązywania konfliktów | 20
Lasy Państwowe, jak każda firma, są miejscem, w którym pracownicy, wykonując swoje obowiązki, wchodzą w wiele relacji interpersonalnych. Nawiązywanie kontaktów społecznych odbywa się z reguły w przyjaznych okolicznościach, niemniej dochodzi również do nieporozumień. W momencie, gdy następuje eskalacja konfliktu, można wspomóc się mediacją.
Słońce zawsze wschodzi... | 22
...tylko nie zawsze widać to w pełnej krasie. Czasem niebo o poranku jest zasnute grubą powłoką chmur i zamiast zachwycającej feerii barw na niebie, zauważamy jedynie zmianę jego koloru z czarnego na szare. I to też może być fajny klimat, wszystko zależy od nas…
Wakan i niewyrażalna relacja z naturą | 24
Gdy Europejczycy dotarli do Ameryki Północnej, zastali tam nie tylko kontynent porośnięty lasami, pełen dzikich zwierząt, ale przede wszystkim także innych przedstawicieli gatunku „człowiek rozumny”. Lasy i zwierzęta były zasadniczo podobne do tych znanych ze Starego Świata: te same grupy zwierząt, bez zaskoczeń, typu stekowce, torbacze czy trąbowce. Wśród drzew dominowały znane Europejczykom rodzaje. Największą zagadką byli ludzie z nowego kontynentu. Zagadką zasadzającą się na odmienności. Byli to, o dziwo, łowcy z epoki kamiennej!
Antek Myśliwiec | 25
Ziemia sandomierska, z której wywodzi się nasza rodzina, wydała wielu zdolnych Janków Muzykantów, chociażby Henryka Sienkiewicza. Nie o wszystkich jednak świat usłyszał. Tym bystrym i utalentowanym dziewczynkom i chłopcom, którzy nie urodzili się pod szczęśliwą gwiazdą, nie dane było rozwijać swoich zdolności i odcisnąć na kartach historii mniejszych czy większych znaków.
Kto czyta, żyje podwójnie | 28
Książki o naturze cieszą się dużym zainteresowaniem i na rynku ciągle pojawiają się kolejne nowości. Tym razem przygotowaliśmy dla Was zestawienie ciekawych tytułów w nieco innej formie niż zazwyczaj. Niektóre z nich wywołają kontrowersje lub skłonią do refleksji, inne porwą w niezwykłą przygodę po leśnym świecie i kulinarnych zakamarkach kuchni myśliwskiej.
Oznaki gajowych cz. III | 30
Oznaki gajowych ulegały modyfikacjom na przestrzeni czasu. Zasadnicze zmiany w ich wyglądzie przyniosła Instrukcja służbowa dla gajowych lasów państwowych
z dnia 29 listopada 1922 roku.
Co w aucie huczy? | 32
Samochód co do zasady do idealnie cichych pojazdów nie należy, nie ma znaczenia, czy stoimy, czy jedziemy. Silnik szumi, łożyska też, skrzypi zawieszenie, stuka jakiś odbój. Nie jest to problemem, jednak zaczyna być gorzej, kiedy pojawi się jakieś nietypowe huczenie. Po stwierdzeniu nieprawidłowych dźwięków, musimy samochód zdiagnozować, aby zapobiec poważniejszej awarii.
Jeszcze jaśniej | 34
Wprawdzie zimowe przesilenie już mamy za sobą, ale nadal cierpimy na deficyt życiodajnego światła. Przebywając w ciemnym lesie, możemy natrafić na tajemnicze światło, które od wieków budziło niepokój, a także było źródłem fantastycznych opowieści i legend. Dziś wiemy, że za wiele tych „błędnych ogników” odpowiada zjawisko bioluminescencji.
Gadżet gadżetowi nierówny… | 35
Większość z nas ma świadomość, że nie tylko na stoiskach promocyjnych, ale także w przeróżnych innych sytuacjach potrzebujemy gadżetu promocyjnego firmy, w której pracujemy. Jednak mają one zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Dyskusja na ten temat w Lasach Państwowych trwa nie od dziś.
Z zagranicy | 37
Szwecja - Struktura własności leśnej; Niemcy - Leśne cele nowej koalicji rządzącej; Słowacja - Puszczańska sieć rezerwatowa; Brazylia - Deforestacja Amazonii największa od 15 lat.
Rynek drzewny | 37
Meblarstwo - Rekordowa sprzedaż; Kronika policyjna - Trumniany przekręt.
Leśna wojna | 38
Rajmund Jelonek był nadleśniczym z prawdziwego zdarzenia, czyli takim o szerokich horyzontach, który z niejednego pieca chleb kosztował i wiedział niemalże wszystko o terenowej Służbie Leśnej.