Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 6/2007

Informacje | 4

Pubalowi nie udał się powrót do natury; 50 lat rezerwatu Prządki; Ni byk, ni łania...; O jednym takim, co ukradł ścieżkę

Przemyślenia leśniczego | 8

Przelewająca się ostatnio przez prasę leśną dyskusja na temat przyszłości leśnictwa i Lasów Państwowych zmusiła chyba wielu z nas do refleksji. Niedługo minie kilkanaście lat mojej pracy w tej instytucji. Myślę, że wystarczająco dużo, by poznać firmę od środka, a mam nadzieję, że wystarczająco mało, by wciąż trzeźwo patrzeć na nią z pewnego dystansu.

Tajemnice puszczy | 9

Rozpoznawanie głosów przyrody dla wielu osób było do niedawna niedostępną umiejętnością. Aby się tego nauczyć, nie wystarczy bowiem samo słuchanie. Konieczny jest jeszcze nauczyciel, i to wytrawny, który z kakofonii dźwięków będzie potrafił wyłowić, opisać i wskazać głosy poszczególnych wykonawców.

Kilka pytań | 10

Na temat Rospudy zapisano w ostatnich tygodniach tyle papieru w wysokonakładowych pismach, że z pewnością nie starczyłoby na to surowca drzewnego, jaki będzie (?) wycięty z gospodarczego lasu wzdłuż przebiegu planowanej trasy.

Białowieskie dylematy (6) | 12

Efekt półrocznych prac prezydenckiego Zespołu ds. opracowania projektu ustawy regulującej status dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego Puszczy Białowieskiej wzbudził wiele emocji. Nie tylko u prof. Kazimierza Rykowskiego, którego opinię publikowaliśmy w poprzednich dwóch numerach. W dzisiejszym odcinku prezentujemy kolejne głosy w tej sprawie.

O inwentaryzacji w Rogowie | 15

Z Dariuszem Andrewaldem jednym z organizatorów zbliżającej się konferencji w Rogowie, która zarówno ma podsumować to co już zrobiono w trakcie prowadzonej w LP inwentaryzacji, jak i pomóc w przeprowadzeniu kolejnych jej etapów, rozmawia Rafał Zubkowicz.

Smart | 16

Tematem tego tekstu nie jest jeden z modeli samochodu. W żadnym wypadku również nie odnosi się on do jednego z potocznych znaczeń angielskiego słowa smart – spryciarz, cwaniak...

Chrabąszczowe lato | 18

Ten rok jest rokiem rójki chrabąszcza majowego i kasztanowca, które w ostatnich latach przysparzają kłopotów leśnikom w wielu regionach kraju. Pędraki uszkadzają nie tylko szkółki i uprawy leśne, ale też młodniki i dojrzałe drzewostany. Coraz większe szkody zgłaszają też rolnicy.

Z dziejów Lasów Państwowych i leśnictwa polskiego 1924-2004 Tom 2. Lata wojny i okupacji | 19

Ukazała się ostatnia część wydawnictwa prezentującego dzieje polskich leśników i LP. Przypomnijmy, że tomy I i III ukazały się w ub. roku. Tom II obejmuje lata 1939–1944, przy czym nie ma co kryć, wiedza w niej przedstawiona jest dalece niepełna.

Czym uderzyć w chrabąszcza? | 20

Gradacje chrabąszczy i pokrewnych im gatunków stają się coraz poważniejszym problemem. Prezentujemy przegląd metod i środków stosowanych do ograniczania liczebności tych owadów w Polsce i w innych krajach.

Kamizelka dla strażnika | 24

Praktyczne umundurowanie dla straży leśnej różni się od typowego munduru leśnika. Strażnicy z Nadleśnictwa Kartuzy postanowili sami zaopatrzyć się w kamizelki taktyczne, dostosowane do charakteru ich służby i indywidualnych potrzeb.

Las to moje życie! | 25

Z Henrykiem Janowskim – laureatem konkursu fotograficznego Las w moim obiektywie 2006, leśniczym z Nadleśnictwa Resko, rozmawia Mariusz Borowski – inżynier nadzoru w tym Nadleśnictwie.

Typy siedliskowe lasu (16) - Bór mieszany wyżynny (BMwyż) | 26

Siedliska wyżynne występują w południowej części Polski na terenach o krajobrazie wyżynnym, odznaczającym się charakterystyczną rzeźbą powierzchni ziemi, związaną ze skałami starszego podłoża geologicznego (głównie paleozoicznymi i mezozoicznymi).

Suzuki Ignis Snow White 4x4 | 28

Napisała do mnie Czytelniczka, Pani Monika, że chętnie by przeczytała o Suzuki Ignis Snow White 4x4, do kupna którego w niedalekiej przyszłości się przymierza. Z największą przyjemnością spełniam tę prośbę.

Kącik medyczny | 29

Borelioza, czyli choroba z Lyme. Co to jest borelioza i jak można się nią zarazić?

ZUS radzi | 29

Czy pracownik może chorować w roku kalendarzowym dłużej niż 182 dni?

XV Szachowe Mistrzostwa Polski Leśników | 30

Tradycyjnie, już od 15 lat Związek Leśników Polskich w RP zorganizował Szachowe Mistrzostwa Polski Leśników. Tegoroczne Mistrzostwa odbyły się w Międzyzdrojach w dniach 21–24 lutego.

Mocne wsparcie dyrektora | 30

9 lutego na parkiecie hali sportowej gimnazjum w Tychowie pięć drużyn przystąpiło do rywalizacji o puchar przechodni dyrektora RDLP. W organizację I siatkarskich mistrzostw RDLP w Szczecinku dyrektor Andrzej Modrzejewski zaangażował się na całego.

Na Gidle nie ma mocnych | 31

Jeśli tak dalej potoczy się historia siatkarskich mistrzostw leśników z RDLP w Katowicach, to tytuł najlepszych już na stałe należeć będzie do reprezentantów Nadleśnictwa Gidle. Na cztery edycje zawodów leśnicy z Gidel wygrali trzy razy, i to rok po roku!

Henryk Janowski | 32

Z fotografikami przyrody bywa różnie. Jedni dążą do sfotografowania jak największej liczby gatunków i miejsc, inni polują tylko na gatunki unikalne, jeszcze inni zwyczajnie spacerują po lesie, fotografując fragmenty napotkanej przyrody.

Biegaj i rób co chcesz! | 35

Bieganie na nartach i strzelanie w alpejskiej dolinie – to dopiero przeżycie! Taką szansę mieli uczestnicy 39 EFNS, czyli Mistrzostw Europy w Biathlonie Leśnym, które odbyły się w Brusson (Dolina Aosty) we Włoszech.