NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Porady - kącik medyczny
Kącik medyczny
Jeśli gałąź spadnie ci na głowę, kleszcz wpije się w ciało, siekiera nieopatrznie uderzy obuchem w nogę – w tej zakładce możesz odnaleźć przyczyny tych wypadków, pierwszą pomoc w ich zwalczaniu oraz porady jak im zapobiegać. Uwaga! Hipochondryków zapraszamy do innych działów!
Jak uniknąć bólów krzyża?
Całkowite uniknięcie dolegliwości, która jest plagą XXI w., jest prawdopodobnie niemożliwe, ale można zmniejszać ryzyko ich wystąpienia, dbając o nasz kręgosłup. W ciągu całego dnia, podczas pracy fizycznej, ale - o czym się często nie pamięta - również siedząc przy biurku, niepotrzebnie narażamy kręgosłup na zbędne przeciążenia. Skutkiem są często zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, przepukliny i wypadanie dysków.
Ciała obce w oku

Każdemu z nas niejednokrotnie wpadło coś drażniącego do oka. Jak sobie z tym samemu radzić?

Jeżeli jest to rzęsa, pyłek, muszka - coś, co tylko drażni oko, a nie uszkadza mechanicznie
- najlepiej szybko to usunąć samemu. Jeżeli ciało obce jest widoczne na oku lub pod powieką dolną, najlepiej użyć chusteczki, nawilżyć lekko jej róg (można poślinić) i delikatnym ruchem przesunąć je od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka. Jeśli nie widzimy drażniącej drobinki, warto zajrzeć pod górną powiekę
- można ją pociągnąć za rzęsy lub wywinąć.
Wywinąć najlepiej "na czymś", na przykład
na zapałce, przykładając ją nie tuż nad rzęsami, lecz wyżej o około 1 cm, ponieważ tuż nad rzęsami powieka jest sztywna.

Rzadsze drobne urazy dłoni i stóp

Jednym z drobnych urazów, najczęściej dotyczących palców, jest wniknięcie drzazgi - pod skórę lub paznokieć. Czy można samemu próbować sobie z nimi radzić?

Tak, w przypadku wniknięcia ciernia, kolca lub drzazgi drewnianej dość szybko powstaje w skórze odczyn zapalny, któremu można zapobiec, próbując usunąć takie ciało obce jak najszybciej. Jeśli drzazga wniknie w skórę na tyle głęboko, że nie da się jej złapać narzędziem (na przykład cążkami), jest to skomplikowane i lepiej pozostawić takie zadanie lekarzowi. W przypadku trudnego dostępu do ambulatorium chirurgicznego można pokusić się o wykonanie następującego zabiegu: jałową igłę, po uprzednim zdezynfekowaniu palca, wbijamy w palec obok drzazgi tak, aby trafić końcówką igły na drzazgę i ,nabić" ją na czubek igły. Igłą można wtedy manewrować tak, by drzazga wysunęła się tą samą drogą, którą wniknęła w palec.

Najczęstsze drobne urazy dłoni i stóp

Podczas pracy w lesie często mamy do czynienia z otarciami palców, pęcherzami, krwiakami podpaznokciowymi, uwięźniętymi w skórze drzazgami. Jak można sobie z nimi radzić?

Otarcia i zadrapania naskórka zdarzają się pewnie najczęściej, ale sprawiają najmniej problemów. Towarzyszący im ból jest wywołany zniszczeniem naskórka, pod którym znajdują się receptory czucia bólu. Otarte miejsce trzeba oczyścić, najlepiej wodą z mydłem, i zdezynfekować spirytusem bądź wodą utlenioną. Jeśli nie mamy do nich dostępu, a ranka jest zabrudzona, trzeba użyć własnej śliny... Otarcia i zadrapania najlepiej pozostawić do wyschnięcia, ale jeśli trzeba pracować dalej, nieodzowny jest plaster z opatrunkiem.

Rany cięte i stłuczenia

Podczas różnego rodzaju prac związanych z wyrębem lub obróbką drewna mogą zdarzyć się urazy, a rany cięte i stłuczenia należą - niestety - do najczęstszych urazów. Co należy robić, jeśli przetniemy skórę na znacznej długości?

Wszystko zależy od tego, jak głębokie jest uszkodzenie - czy dochodzi do przecięcia dużych naczyń, ścięgien i nerwów. Zależy też od miejsca uszkodzenia.

Urazy biodra

Pod popularnym pojęciem "złamania biodra" kryją się dwa różne urazy - uszkodzenia miednicy oraz szyjki kości udowej. Czy są to uszkodzenia częste i poważne?

Zdecydowanie częściej dochodzi do złamań szyjki kości udowej. Nie jest to błahy uraz, gdyż goi się trudno, zwłaszcza w starszym wieku, i często unieruchamia starsze osoby w łóżku. Miednica, ze względu na swoją budowę amortyzuje wstrząsy i ulega złamaniu podczas większych urazów - na przykład komunikacyjnych lub, co się może zdarzyć w lesie - upadków z wysokości.

Uszkodzenia kręgosłupa

Uszkodzenia kręgosłupa niosą za sobą poważne konsekwencje, od zgonu w miejscu wypadku, przez trwałą niepełnosprawność, po przewlekłe zespoły bólowe. Podczas jakiego typu urazów najczęściej dochodzi do złamań lub zwichnięć kręgosłupa?

Jakie są objawy złamania kręgosłupa?

Zależy to od miejsca złamania. Podczas uszkodzenia odcinka szyjnego objawy są na ogół poważne - jeśli dojdzie do przerwania rdzenia kręgowego lub jego poważnego uszkodzenia, dochodzi do zgonu na miejscu wypadku lub w krótkim czasie po nim. Jest to związane z uszkodzeniem zlokalizowanych w pobliżu podstawy mózgu ważnych dla życia ośrodków regulacji oddechu, krążenia krwi oraz przytomności. W lżejszych stanach
dochodzi do trwałych lub przejściowych niedowładów kończyn, uszkodzeń zwieraczy moczu i kału. Jeśli uszkodzenie jest niewielkie, można obserwować tylko drętwienie kończyn lub ból podczas przełykania. Po zmiażdżeniu kręgu w odcinku piersiowym może dochodzić do ucisku korzeni nerwowych dochodzących do mięśni klatki piersiowej, co skutkuje bardzo silnymi bólami pleców. Podobnie jest po uszkodzeniu w odcinku lędźwiowym - może dojść do silnych bólów pośladków i kończyn dolnych, drętwień i niedowładów.

Urazy głowy

W lesie często wykonywane są prace, podczas których istnieje znaczne ryzyko powstania poważnego urazu – zwłaszcza podczas prac zrębowych i pielęgnacyjnych. Z jakiego rodzaju urazami głowy możemy się spotkać?

Na szczęście najczęściej zdarzają się urazy lekkie – otarcia, przecięcia skóry. W przypadku niedużych, płytkich ran wystarczy je przemyć wodą z mydłem lub – jeszcze lepiej – wodą utlenioną i zakleić plastrem z opatrunkiem lub przykryć jałową gazą przymocowaną zwykłym plastrem. Gorzej, jeśli skóra jest przecięta i obficie krwawi – trzeba zgłosić się do lekarza w celu zszycia rany.

Po urazie głowy najważniejsze jest ustalenie, czy mogło dojść do uszkodzenia kości czaszki oraz mózgowia. To może powodować groźne powikłania – krwiaki, wstrząśnienia mózgu, nieodwracalne uszkodzenia tkanki mózgowej.

Zabezpieczanie skręceń i zwichnięć stawów

Jak można zabezpieczyć skręcenie lub zwichniecie nogi w kostce, jeśli nie ma uszkodzenia skóry?

Po posmarowaniu kremem o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym lub Altacetem w żelu należy zawinąć staw bandażem elastycznym. W aptekach dostępne są gotowe opaski, które też można użyć w takiej sytuacji, ale one słabiej stabilizują staw, niż bandaż elastyczny. Sprawdzają się za to w zapobieganiu skręceniom.

1 2 Następna

Las Polski - aktualny numer
Polecamy