Rogi grały pod zamkiem

20 czerwca 2006 15:08 2006 Wersja do druku

Organizatorów VI Lubuskiego Konkursu Sygnalistów Myśliwskich, który odbył się 27 maja br. w Łagowie, było formalnie dwóch: Nadleśnictwo Świebodzin i Klub Tradycji Łowieckiej Ziemi Lubuskiej, ale tak naprawdę to jeden - leśnicy. Bo to oni właśnie stworzyli Klub i oni - na czele z nadleśniczym Lechem Kołdyką - wykonali masę pracy, by uczestnicy konkursu i licznie przybyli goście zakwaterowani w Domu Wczasowym Leśnik czuli się w Łagowie jak w domu.

Nie mnie oceniać poziom występów zespołów i solistów w poszczególnych kategoriach (przewodniczący jury Krzysztof Kadelec zapewnia, że był on bardzo wysoki) nie sposób jednak nie dostrzec zaangażowania zarówno młodzieży, jak i starszych myśliwych, którzy kultywują sztukę polskiej sygnalistyki łowieckiej. Skład uczestników konkursu pokazuje, że jest wśród nich duża liczba leśników i uczniów szkół leśnych, a obecność wśród oficjalnych gości przedstawicieli Ministerstwa Środowiska, Dyrekcji Generalnej i szefa RDLP w Zielonej Górze świadczy o tym, że wkład leśników w kulturę i tradycję łowiecką jest w pełni doceniany i popierany.
Uczestnicy i goście konkursu, którzy zjechali do gościnnego Łagowa, mogli u stóp XIV-wiecznego zamku Joanitów nie tylko posłuchać wspaniałej muzyki, ale także obejrzeć pokaz psów ras myśliwskich, dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat tradycji i współczesności sokolnictwa w Polsce oraz przenieść się we wrześniową knieję, gdy słuchali występujących w konkursie ,Szlachetnej Sztuki Wabienia Jelenia".
Po zakończeniu Konkursu odbyła się wspaniała Biesiada Myśliwska, a następnego dnia w zamkowej kaplicy odprawiono mszę, podczas której grał Zespół Sygnalistów ,Pasja" z Radzymina.
Mieczysław Remuszko


Grają gospodarze imprezy: zespół Klubu Tradycji Łowieckiej (I miejsce w klasie C)


Skryci za zamkowym murem (by jury mogło być bezstronne) myśliwi wabili jelenia