Najlepsi młodzi przyrodnicy

13 czerwca 2009 12:58 2009 Wersja do druku

Tradycyjnym akcentem obchodów Światowego Dnia Ochrony Środowiska w Polsce jest finał centralny Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. W tym roku odbył się on w Zespole Szkół Leśnych w Warcinie (5–7 czerwca) już po raz XXIV. Zwycięzcą okazał się Sebastian Matwiejczuk, uczeń TL w Biłgoraju.

Do Warcina przyjechały 7-osobowe reprezentacje finalistów etapu wojewódzkiego, razem 115 uczniów szkół ponadgimnazjalnych wszystkich typów. Dziesiątka najlepszych, których wyłonił test pisemny, przystąpiła do zmagań w ustnej części finału. Praktyczną wiedzą z dziedziny ekologii, znajomością prawa ochrony środowiska, a także świata roślin, owadów i głosów przyrody oczarował jury Sebastian Matwiejczuk. Drugie miejsce ex aequo zajęli licealiści: Aniela Skałkowska (Oświęcim) i Juliusz Szajek (Gostyń), a trzecie Katarzyna Wróbel (Żary). Prócz nagród i dyplomów wszyscy uczestnicy finału zyskują jeszcze jedną cenną rzecz – wolny wstęp na blisko 60 uczelni.

Olimpiada jest najpopularniejsza wśród zarejestrowanych w Ministerstwie Edukacji Narodowej. – Corocznie uczestniczy w niej 40 tysięcy młodzieży. Od początku istnienia olimpiady do dziś to ok. milion – mówi Małgorzata Falencka-Jabłońska, przewodnicząca Głównego Komitetu OWE, na co dzień adiunkt w Zakładzie Ekologii Lasu i Łowiectwa IBL. Wśród laureatów olimpiady jest wiele osób znanych w środowisku leśników i przyrodników, m.in. Grzegorz Okołów, kierownik Ośrodka Edukacji w Kampinoskim PN, Jerzy Wójcik, wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Łodzi czy Maciej Trzeciak, do niedawna pełniący funkcję głównego konserwatora przyrody.

Uczestnicy i goście finału mogli podziwiać pałac Bismarcka – siedzibę szkoły wraz z jej niepowtarzalnymi wnętrzami i pamiątkami historycznymi.

Przyszłoroczny finał, a zarazem srebrny jubileusz Olimpiady, będą obchodzone w miejscu szczególnym – Białowieskim Parku Narodowym.

 

tekst i zdjęcia: Artur Sawicki
Główny Komitet OWE

Sebastian Matwiejczuk z TL w Biłgoraju, zwycięzca olimpiady