130 lat Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu

22 czerwca 2010 11:23 2010 Wersja do druku

W piątek 18 czerwca 2010 roku leśnicy RDLP w Radomiu świętowali jubileusz 130-lecia swojej jednostki. To najstarsza jednostka wchodząca w skład PGL Lasy Państwowe.

Uroczystości rozpoczęła msza w intencji leśników. Celebrował ją biskup Stefan Siczek w kościele katedralnym w Radomiu. Liturgię koncelebrowali kapelani leśników. W trakcie homilii biskup Siczek zwrócił uwagę, że nie potrafimy słuchać żywej przyrody, zaś nasze ręce wyciągają się w geście zachłanności, zdobywania świata dla siebie. - Dlatego trzeba nam powracać do duchowości św. Franciszka, odkrywać uroki świata i szanować go – podkreślał biskup.


Wielka gala z okazji jubileuszu odbyła się w Teatrze Powszechnym w Radomiu. Rozpoczęła się prezentacją na temat radomskiej jednostki. Dyrektor RDLP w Radomiu Adam Wasiak przedstawił bogate tradycje tutejszych leśników. Odniósł się również do aktualnej sytuacji radomskiej dyrekcji. Radomsk dyrekcja jest głównym dostawcą drewna w regionie. To także jeden z największych pracodawców, który generuje liczne miejsca pracy w branżach współpracujących z leśnictwem. Dużo miejsca poświęcił nowoczesnym technologiom, które usprawniają pracę leśników. Nie zabrakło osiągnięć na polu ochrony przyrody. – Nasze lasy są w bardzo dobrym stanie. Dowodem jest to, że ponad 30% z nich weszło do sieci Natura 2000. Ponad 57% podlega różnym formom ochrony – podkreślał dyrektor Wasiak.

Życzenia dla radomskich leśników na ręce dyrektora RDLP w Radomiu złożyli podczas uroczystości m.in. senator Wojciech Skurkiewicz, posłowie Maria Zuba i Mirosław Pawlak, członkowie zarządu województwa mazowieckiego Bożenna Pacholczak i Piotr Szprendałowicz, członek zarządu województwa świętokrzyskiego Marek Gos i prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak. Charakterystyczne, że wśród życzeń składanych podczas gali dominowały te o utrzymaniu państwowego charakteru lasów.

Radomscy leśnicy przygotowali dla swoich gości nie lada niespodziankę artystyczną. Była to prapremiera musicalu Carmen Latina w reżyserii Tomasza Dutkiewicza.

Obchody jubileuszu 130-lecia zakończył piknik na terenie Ośrodka Edukacji Ekologicznej i Integracji Europejskiej Lasów Państwowych w Jedlni-Letnisko.

 

Tekst: Mariusz Turczyk

Fot: Archiwum RDLP w Radomiu