Piękno natury i moc atrakcji

22 lipca 2010 09:05 2010 Wersja do druku

Ekologiczny Festyn Rodzinny „Radew – energia życia” odbył się 12 czerwca na placu rekreacyjno-sportowym nad rzeką Radew w Niedalinie. Organizatorami imprezy byli Starostwo Powiatowe w Koszalinie oraz Gmina Świeszyno. Festyn stanowił jeden z elementów szerszego projektu finansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Celem imprezy było zapoznanie uczestników z walorami obszaru Natury 2000 - doliny Radwi, Chocieli i Chotli, jak i możliwościami jego wykorzystania oraz zaprezentowanie dorobku organizacji społecznych i instytucji działających na rzecz ochrony środowiska.


Festyn mógł odbyć się dzięki zaangażowaniu szerokiego grona współorganizatorów,  wśród których znalazły się nadleśnictwa Manowo, Bobolice i Tychowo. Są to jednostki na terenie których rozciąga się przepiękna dolina Radwi, Chocieli i Chotli. Bardzo aktywnie uczestniczą oni w edukacji. Na przykład Nadleśnictwo Manowo dla celów edukacji przyrodniczej społeczeństwa stworzyło interaktywną Izbę Edukacji z ścieżką przyrodniczą „Czapla Góra”, gdzie znajduje się kolonia lęgowa czapli siwej.

W festynie wzięli udział mieszkańcy z powiatu koszalińskiego oraz samego Koszalina, dla których przygotowano liczne atrakcje na dwóch placach ze scenami. Bezpośrednio nad Radwią, na dużej scenie, odbywał się koncert podczas którego zaprezentowali się lokalni artyści.

Z kolei koszaliński WOPR zorganizował nad rzeką pokaz udzielania pierwszej pomocy oraz zademonstrował sprzęt ratowniczy. Nieopodal, na stoisku Polskiego Związku Wędkarskiego prezentowano gatunki ryb, które występują w Radwi, a kandydatom na wędkarzy umożliwiono złożenie egzaminu na kartę wędkarską. Amatorzy sportów wodnych mogli sprawdzić na rzece swoje siły i umiejętności w pływaniu kajakiem, podziwiając przy okazji piękno otaczającej przyrody. Na placu, na którym odbywał się festyn znajdowały się stoiska prezentujące dorobek różnych organizacji i instytucji, rywalizujących o tytuł na „Najbardziej ekologiczne stoisko”. Laureatem zmagań konkursowych zostało stoisko przygotowane przez „Jagody” z Niedalina. Wyróżnione zostały stoiska Gminy Bobolice i Stowarzyszenia Społecznego ze Strzekęcina. Festynowi towarzyszył również kiermasz twórców ludowych.

Drugi, rekreacyjno-sportowy plac był miejscem przygotowanych przez organizatorów i współorganizatorów licznych konkurencji, gier i zabaw. W miejscu tym odbyły się również quizy na temat wiedzy o dolinie Radwi, Chocieli i Chotli. Każdy z uczestników zmagań otrzymał upominek. Dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród najmłodszych cieszył się elektroniczny paintball, a także przejażdżki na konikach polskich i wozie.

Miłośnicy zwierząt mogli podziwiać koniki polskie, bydło szkockie i strusie. Mieli również okazję zapoznać się z fauną i florą naszych lasów, których okazy prezentowano na stoisku Nadleśnictwa Manowo, bardzo aktywnego współorganizatora festynu. Natomiast Nadleśnictwo Tychowo przygotowało wystawę fotografii Dariusza Lenio z terenu objętego projektem. Z kolei Nadleśnictwo Bobolice wystawiło bogatą kolekcję w sadzonek drzew i krzewów oraz zaprezentowało pojazdy Staży Leśnej z wyposażeniem. Manowscy leśnicy oprócz ekspozycji, pokazu korowania drzewa z użyciem sprzętu ciężkiego i mistrzowskich popisów pilarzy, spod których rąk wychodziły interesujące rzeźby, byli też autorami pokazu gaszenia pożaru ze śmigłowca. Brawurowej akcji asystowali strażacy z jednostki OSP Niedalino. Prezentacje nadleśnictw spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem, szczególnie ta ostatnia z użyciem śmigłowca.

W ramach Ekologicznego Festynu Rodzinnego rozstrzygnięty został konkurs na „Najbardziej ekologiczną RODZINKĘ”. Zwycięzcami zostali państwo Górniakowie z Porostu, prowadzący gospodarstwo ekologiczne, w którym m.in. produkują syrop z mniszka lekarskiego.

Festyn propagował również aktywny sposób spędzenia wolnego czasu w obszarze Natura 2000. W trakcie zabawy odbył się rodzinny bieg do „Krainy Łososia” o puchar Starosty Koszalińskiego oraz rajd rowerowy do „Krainy Łososia” o puchar Prezesa WFOŚiGW w Szczecinie. Najlepszy wynik i puchar w pierwszych zmaganiach osiągnął Aleksander Skowyrski, a zdobywcą drugiego trofeum został Andrzej Tomaszewski.

W sobotni festynowy dzień odbyły się również imprezy towarzyszące. Najszybciej, bo już o siódmej rano, rozpoczęły się zawody spinningowe na całej długości rzeki Radwi, a nieco później zawody spławikowe na jeziorze w Niedalinie. Organizatorem ich był PZW Koszalin i koło w Niedalinie. W ramach festynu odbył się również II Gwieździsty Zlot Cyklistów Powiatu Koszalińskiego, którego organizatorem było Koszalińskie Stowarzyszenie Rowerowe „Roweria”. Zachęciło ono do wzięcia udziału w rowerowej wyprawie ok. 60 osób z gmin powiatu koszalińskiego. Druga zbliżona ilościowo grupa wyruszyła od Białogórzyna do Niedalina w rajdzie pieszym i rowerowym pod okiem krajoznawców z oddziału koszalińskiego PTTK. Organizatorzy mają nadzieję, że festynowy dzień dla wszystkich, którzy wzięli udział w imprezie minął pod znakiem wielu atrakcji, a jednocześnie stał się źródłem wiedzy o przepięknej krainie Natura 2000 – dolinie Radwi, Chocieli i Chotli.

Wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji II Ekologicznego Festynu Rodzinnego „Radew - energia życia” organizatorzy składają serdeczne podziękowania.

 

Tekst: Weronika Pechmann

Fot. Dariusz Zatorski i Daniel Stefaniw