Konferencja na Ziemi Lubuskiej - Nadleśnictwo z historią

13 grudnia 2011 12:58 2011 Wersja do druku

Konferencja Polskiego Towarzystwa Leśnego i Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa z terenu RDLP w Zielonej Górze miała miejsce 20 października w Nowogrodzie Bobrzańskim, a odbyła się pod hasłem „Lasy zielonogórskie na przestrzeni wieków. Historia i teraźniejszość Nadleśnictwa Krzystkowice”.
Piotr Kowalski z Uniwersytetu Zielonogórskiego, Zakładu Demografii i Historii Gospodarczej wygłosił referat „Historia Nadleśnictwa Krzystkowice w zasobach kartograficznych archiwów niemieckich”. Prelekcja to historyczna podróż do archiwów niemieckich, gdzie znajdują się materiały poświęcone Nadleśnictwu Krzystkowice (niemiecka nazwa – Christianstadt). Marek Maciantowicz z RDLP w Zielonej Górze skupił się na aspekcie przyrodniczym w wystąpieniu pt. „Aktualny stan ochrony przyrody na terenie województwa lubuskiego. Po części referatowej uczestnicy konferencji udali się do Leśnictwa Brzeźnica, na teren rezerwatu „Dąbrowa Brzeźnicka”, gdzie uroczyście odsłonięto obelisk poświęcony inż. Bolesławowi Grochowskiemu, byłemu dyrektorowi RDLP w Zielonej Górze. Nadleśnictwo Krzystkowice wystąpiło z wnioskiem do RDOŚ w Gorzowie Wlkp. o zmianę dotychczasowej nazwy rezerwatu na „Dąbrowa Brzeźnicka im. Bolesława Grochowskiego”. Wkład przyszłego patrona w ochronę lasu i przyrody był nieoceniony.
Uczestnicy konferencji mieli także okazję zwiedzić ruin fabryki zbrojeniowej Alfred Nobel, gdzie w latach wojny funkcjonował ogromny kompleks zbrojeniowy, produkujący materiały wybuchowe. Na jego obszarze niewolniczo pracowało ok. 25 tys. osób różnych narodowości. Wszyscy zgodnie orzekli, że konferencja była bardzo udana.

Red.