Zagroda pokazowa żubrów w Mucznem

13 grudnia 2011 13:12 2011 Wersja do druku

Trwa budowa obiektów służących ochronie bieszczadzkich żubrów – niemal gotowa jest już zagroda aklimatyzacyjna i pokazowa tych zwierząt w Mucznem na terenie Nadleśnictwa Stuposiany. W trakcie wykończenia są magazyny na karmę, paśniki oraz specjalne tarasy widokowe dla odwiedzających. Już wiosną 2012 r. w Bieszczadach będzie można oglądać z bliska „puszcz imperatora”.
Obiekt, do którego prowadzi niemal gotowa już stylowa brama, zostanie wyposażony w punkty edukacyjne, przybliżające historię i problematykę ochrony bieszczadzkiego stada żubrów. Cały kompleks obiektów zajmie dziewięć hektarów. Platformy widokowe pozwolą na oglądanie zwierząt niemal na całości zagrody pokazowej. Wybieg jest bardzo urozmaicony – przez środek przepływa strumyk, zaś stok, na którym stado będzie miało paśnik, porośnięty jest wiekowymi jodłami. Drzewa są już zabezpieczone siatką, by żubry nie odzierały ich z kory. Z kolei zwierzęta przywożone tu w celu aklimatyzacji będą przebywać za ogrodzeniem poza zasięgiem odwiedzających, by w trakcie kilkumiesięcznej kwarantanny przygotować się do życia w bieszczadzkim lesie.
– Pierwsze żubry przyjadą do nas ze Szwajcarii i zamieszkają w zagrodzie aklimatyzacyjnej już w grudniu – mówi Jan Mazur, nadleśniczy Nadleśnictwa Stuposiany. – Również w zimie planujemy wsiedlić stado około siedmiu osobników do zagrody pokazowej. Myślę, że możliwość oglądania dzikich zwierząt stanie się sporą atrakcją dla odwiedzających Bieszczady.
Uwagę zwraca stylowa drewniana architektura wznoszonych właśnie budowli. Projektant zadbał o to, żeby była ona ładnie wkomponowana w krajobraz, a jednocześnie nawiązywała stylem do dawnej ciesiołki bojkowskiej.
Łączny koszt przedsięwzięcia sięgnie miliona złotych, z czego 85% to pieniądze pochodzące z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, pozostałą część dofinansował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Oficjalne otwarcie obiektu przewidywane jest na koniec kwietnia 2012 roku, przed rozpoczęciem nowego sezonu turystycznego.

Tekst i zdjęcia: Edward Marszałek

Na zdjęciu - W tym miejscu będzie kryty taras z widokiem na łąkę