Nowa, cenna książka

19 grudnia 2011 13:51 2011 Wersja do druku

Wady drewna to nowość skierowana m.in. do leśników, pracowników przemysłu drzewnego, nauczycieli oraz uczniów szkół o profilu leśnym i drzewnym, leśników z zakładów usług leśnych, a także osób zainteresowanych zdobyciem solidnych podstaw tej części wiedzy o drewnie.
Otwórz wiadomość i obejrzyj wersję elektroniczną publikacji!


W grudniu br. (około 13 grudnia) pojawi się na rynku wydawniczym książka pt. Wady drewna – nowość skierowana do leśników, drzewiarzy, a także przedsiębiorców leśnych zainteresowanych zdobyciem solidnych podstaw tej części wiedzy o drewnie.


Wady drewna powstały w oparciu o bardzo dobrze przyjmowany w środowisku leśnym, ukazujący się w Lesie Polskim w latach 2007-2011 cykl artykułów o brakarstwie.

„Ojcem i matką” publikacji jest dobrze znany z łam "Lasu Polskiego" leśnik dr inż. Robert Kimbar. Autor to specjalista z zakresu nauki o surowcu drzewnym, napisał już ponad 80 publikacji poświęconych wadom drewna, legitymuje się 1 klasą brakarską i w środowisku brakarskim jest doskonale znany.

Publikacja zawiera ok. 700 dobranych merytorycznie zdjęć, jest przystępnie napisana. Układ treści Wad drewna jest zgodny z aktualnie stosowanymi w PGL LP Polskimi Normami i warunkami technicznymi, ale jednocześnie znacznie wykracza poza techniczny stereotyp myślenia o brakarstwie. Publikacja liczy 252 strony w formacie 177 x 240 mm. Oprawa jest tzw. twarda, szyta; środek został wydrukowany w całości w kolorze na wysokiej jakości papierze kredowanym.

Czym różnią się Wady drewna od innych wydawnictw poświęconych brakarstwu?

Podstawową różnicą jest szerszy zakres publikacji. Nie odnosi się ona głównie do stosowanych norm i warunków technicznych (choć jest z nimi zgodna i zawiera wszelkie niezbędne odniesienia), ale prezentuje szczegółowo skatalogowane dodatkowe informacje. Szczegółowo charakteryzuje poszczególne przyczyny występowania wad drewna i ich wpływ na surowiec drzewny po ścięciu i w czasie przerobu drewna. Podaje „pozanormowe” ich podziały, przedstawia wady drewna w całej gamie ich zmienności i na mnóstwie gatunków (przykładowo pęknięcie mrozowe aż na 20!), nawet wykraczając poza rodzime gatunki. Zawiera informacje o wadach towarzyszących i zmienności nazewnictwa wad drewna.

Książka jest napisana językiem bardzo przystępnym, zawiera mnóstwo brakarskich ciekawostek, wyjątków, anegdot). Zawiera w osobnych rozdziałach: ogólną charakterystykę i podział wad drewna (wykraczając poza wady drewna okrągłego), wady nie wymienione w aktualnie stosowanej w PGL LP normie, historię brakarstwa, szczegółową, opartą przykładami charakterystykę „wad” drewna jako jego zalet (!), a także innowacyjne spojrzenie na wady drewna poprzez szczegółową charakterystykę barwnego brakarskiego języka a nawet określenie związków brakarstwa z ochroną przyrody.

Dodatkową różnicą jest bardzo wysoki stopień dopracowania publikacji i również bardzo wysokie kwalifikacje autora. Wady drewna, co trzeba wyraźnie podkreślić, powstawały w drodze 6-letniej, pracy autora z wykorzystaniem zbioru ok. 40 tysięcy zdjęć wad drewna.

Cena wynosi 69 zł, przy zamówieniu jednego egzemplarza, a 59 zł przy zamówieniu powyżej trzech sztuk. Książka jest dostępna od początku grudnia 2011 r. w sprzedaży wysyłkowej w Klubie Sprzedaży Wysyłkowej Oficyny Wydawniczej Oikos – http://www.sklep-oikos.net.pl/ .

Łukasz Żebrowski