Rajd Leśników - Powędrujemy dolinami Gwdy i Noteci

3 kwietnia 2012 14:29 2012 Wersja do druku

Od 5 do 8 września na terenie RDLP w Pile odbędzie się XXIV Ogólnopolski Rajd Leśników „Dolinami Gwdy i Noteci”. Patronat nad rajdem objął dyrektor generalny Lasów Państwowych Adam Wasiak. Współorganizatorami imprezy są Związek Leśników Polskich w RP oraz Krajowa Sekcja Pracowników Leśnictwa NSZZ „Solidarność”.Uczestnicy rajdu zakwaterowani zostaną w bazach znajdujących się na terenie 20 nadleśnictw RDLP w Pile. Stamtąd wyruszać będą na trasy piesze, rowerowe i kajakowe.
Pilscy leśnicy przygotowali na trasach dla rajdowiczów sporo atrakcji. Uczestnicy będą mogli podziwiać piękno przyrody północnej Wielkopolski i zachodniopomorskiego podczas spływów kajakowych rzekami Rurzycą, Drawą, Piławą i Głomią. Na amatorów wodnych atrakcji czekają też trasy „Szlakiem wodnych elektrowni na Gwdzie” i „Kajakiem do... Szwecji” oraz rejs statkiem po Noteci. Podczas pobytu w Drawieńskim Parku Narodowym będzie można zobaczyć jedną z najstarszych elektrowni wodnych w Polsce.
Na trasach rajdowych nie zabraknie też nawiązania do historii i to zarówno tej dawnej, jak i najnowszej. Uczestnicy będą mieli możliwość wziąć udział w zdobywaniu zamku w Tucznie z XVI wieku. Będą mogli również wędrować szlakiem Wału Pomorskiego, zejść do poniemieckich bunkrów w Strzalinach, zwiedzić pozostałości po bazie rakietowej wojsk Armii Czerwonej w Brzeźnicy oraz uczestniczyć w wycieczce do Bornego Sulinowa – poradzieckiego wojskowego miasta w lesie.
Rajdowicze wędrując trasami w okolicach Mirosławca, przy odrobinie szczęścia, będą mieli okazję do spotkania z żubrami z najdalej na północ Polski wysuniętego stada wolnościowego.
Dla miłośników zupełnie nietypowych wrażeń organizatorzy zaplanowali wizytę w więzieniu we Wronkach, pokaz samochodów wyścigowych i pobyt na poligonie lotniczym w Nadarzycach. Uczestnicy rajdu będą również mogli zobaczyć Rów Syzyfa oraz poznać tajemnicę Czarodziejskiej Górki w okolicach Tuczna.
14 marca rozpoczęły się zapisy uczestników rajdu. Szczegółowy regulamin rajdu znajduje się na stronie: www.pila.lasy.gov.pl .

Grażyna WolskaRajd objęty jest patronatem "Lasu Polskiego"