Koronacja Madonny z Puszczy w Ostrowach Tuszowskich - W podzięce za łaski

4 czerwca 2012 11:27 2012 Wersja do druku

Uroczystość koronacji łaskami słynącego obrazu Matki Bożej, opiekunki ludzi lasu z terenu historycznej Puszczy Sandomierskiej, miała miejsce w sobotę 19 maja w Ostrowach Tuszowskich. W mszy polowej, która odbyła się nieopodal Sanktuarium Madonny z Puszczy, w leśnej scenerii, wzięły udział rzesze parafian, leśników i myśliwych. Zjechali też pielgrzymi z terenu całej Diecezji Rzeszowskiej.Koncelebrze przewodniczył ks. bp Kazimierz Górny, ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej, zaś homilię wygłosił ks. bp Edward Janiak, krajowy duszpasterz leśników. Wśród złożonych tego dnia darów ołtarza były też leśne, jak choćby sadzonki ze szkółki w Oleszycach czy trofea łowieckie. W imieniu leśników podziękowanie za koronację wizerunku złożyli dyrektorzy regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych; w Krośnie – Edward Balwierczak i Lublinie – Jan Kraczek. Miejscowej parafii przekazali oni kielich mszalny z okolicznościową dedykacją. Uroczystość zakończyła się poczęstunkiem w nowo zbudowanym Domu Pielgrzyma przy plebanii w Ostrowach Tuszowskich.

Początki kultu Madonny z Puszczy związane są z legendą o rycerzu, który znużony polowaniem zasnął w lesie. Wówczas miała się mu objawić Matka Boża, która zwróciła się doń słowami: „Przyszłam tu z Włoch i tu postawisz mi kościół”. Rycerz, jak mówi legenda, wzniósł modrzewiową świątynię w miejscu, gdzie dziś jest wieś Ostrowy. Druga z legend mówi, że rycerz polujący w niedzielę stracił wzrok, gdy krew ustrzelonego jelenia zalała mu oczy. Wówczas usłyszał polecenie Matki Bożej: „Grzeb w piasku dołek i obmyj się wodą, która wypłynie”. Rzeczywiście po przemyciu oczu odzyskał wzrok. Łaskami słynący obraz Matki Boskiej z Puszczy od wieków znajduje się w ostrowskim kościele. Jest on kopią obrazu Matki Bożej Śnieżnej z bazyliki Santa Maria Maggiore, wykonaną w 1630 roku. Miejscowa tradycja głosi, że to dar polskich władców, kolatorów kościoła.

Kult obrazu sięga przełomu XVII i XVIII w. W 1902 r. zbudowano w Ostrowach nowy kościół, w którym Madonna z Puszczy znalazła swe miejsce. Pod koniec ubiegłego stulecia wizerunek stał się ważnym symbolem powiatu kolbuszowskiego. Od 2006 r. organizowane są pielgrzymki leśników do sanktuarium w Ostrowach. Uroczystość, która odbyła się 19 maja to jednocześnie szósta Pielgrzymka Leśników do Sanktuarium Madonny z Puszczy.

Tekst i zdjęcie: Edward Marszałek