Decyzja KE w sprawie wykaszarek - \"Nie\" dla noży bijakowych

4 czerwca 2012 11:51 2012 Wersja do druku

Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej z 19 stycznia tego roku, kraje członkowskie UE zostały zobowiązane do ustanowienia zakazu wprowadzania do obrotu narzędzi bijakowych do wykaszarek. Polska przygotowuje właśnie stosowne rozporządzenie.Podstawą do wydania takiej decyzji były m.in. informacje władz szwedzkich i brytyjskich. We wrześniu 2008 r. Szwedzi zwrócili uwagę na fakt, że do obrotu zostały wprowadzone niebezpieczne nieoryginalne narzędzia bijakowe do wykaszarek, składające się z co najmniej dwóch metalowych elementów roboczych – noży, łańcuchów lub szczotek – osadzonych na głowicy obrotowej. W 2010 r. władze Wielkiej Brytanii poinformowały o wypadku śmiertelnym spowodowanym narzędziem bijakowym, składającym się z dwóch łańcuchów. Podczas pracy wykaszarki uzbrojonej w takie narzędzie jedno z ogniw łańcucha oderwało się i śmiertelnie raniło przypadkową osobę.

Projekt rozporządzenia, który pojawił się w Rządowym Centrum Legislacji, określa co należy rozumieć jako noże bijakowe do ręcznych przenośnych kos do zarośli: to noże składające się z co najmniej dwóch połączonych ze sobą metalowych elementów, w szczególności łańcuchów, ostrzy, noży lub szczotek, dołączonych do głowicy obrotowej przenośnej kosy do zarośli. Projekt zakazuje wprowadzania ich na rynek.

Noże bijakowe to pomysł adaptowany z mulczerów ciągnikowych. Cechuje je większa siła i wydajność podczas wykaszania, ale jak możemy przeczytać w uzasadnieniu ich użycie wiąże się ze znacznie większym ryzykiem uszkodzenia podczas pracy i wyrzucenia przedmiotów niż w przypadku noży wykonanych z jednego kawałka metalu. Wchodząc w kontakt z kamieniami, skałami bądź innymi przeszkodami, części metalowe noży bijakowych i ich połączenia wystawiane są na powtarzające się silne naprężenia mechaniczne, wskutek czego mogą ulec uszkodzeniu i zostać wyrzucone z dużą prędkością. Mogą one również wyrzucać kamienie z większą energią niż noże wykonane z jednego kawałka metalu. W takich przypadkach osłony wykaszarek nie są w stanie zapewnić odpowiedniej ochrony.

W Polsce problem nie jest tylko teoretyczny. W Internecie można znaleźć ogłoszenia oferujące sprzedaż, a także produkcję tego typu noży. Częstokroć ogłoszenia te wskazują na chałupniczą produkcję.

Red.