Spotkania ze sztuką w Goraju - Inaczej patrzący na naturę

4 lipca 2012 11:27 2012 Wersja do druku

W dniach 8–18 czerwca gorajski zamek gościł artystów malarzy i fotografików, którzy przybyli tu na Ogólnopolski Plener Malarsko-Fotograficzny pod hasłem „Malowanie ze Świętym Hubertem”. Plener świetnie wpisał się w 100-lecie istnienia zamku.Organizatorami imprezy były dwa nadleśnictwa: Sarbia i Krucz a także Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Pile oraz Fundacja Droga Życia. Gospodarzem pleneru był Zespół Szkół Leśnych w Goraju.
Do Goraja przybyli artyści: Artur Kowalczyk z Lublina, Zdzisław Machowicz z Łodzi, Kamil Stępień z Puław, Elżbieta Szarejko z Warszawy oraz Marek Madej z Warszawy – komisarz organizacyjny pleneru i Ewa Dołgań-Piotrowska z Warszawy – kurator artystyczny pleneru. Uczestnicy mieli możliwość podziwiania i malowania pejzaży przepięknej Puszczy Nadnoteckiej. Organizatorzy przygotowali dla nich też wiele atrakcji, m.in. spotkanie integracyjne, wycieczki po lasach obu nadleśnictw oraz po obiektach i otoczeniu szkoły. A 13 czerwca odbyło się spotkanie artystów z młodzieżą, podczas którego przybliżyli uczniom pracę malarza na plenerze, podzielili się swoimi refleksami i doświadczeniami.
Uwieńczeniem pobytu w Goraju był wernisaż wystawy poplenerowej, który odbył się w dniu 18 czerwca w sali brązowej gorajskiego zamku. Był on okazją dla artystów do podzielenia się swoją twórczością z lokalną społecznością. Plener „Malowanie ze Świętym Hubertem” połączył leśników, myśliwych i artystów – ludzi, którzy zupełnie inaczej patrzą na otaczającą nas naturę. Okazał się też świetną okazją do integracji lokalnej społeczności ze światem sztuki i przyrody.

Tekst: Anna Matuszewska-Gumięga