FSC-Polska - Zarząd przeprasza i zmienia się

18 lipca 2012 11:57 2012 Wersja do druku

Komentarz do najnowszych, jeszcze niezatwierdzonych, „Zasad, kryteriów i wskaśników FSC” ukazał się 1 lutego i narobił sporo zamieszania. Na tyle dużo, że FSC-Polska wycofało dokument, przepraszając za użyte sformułowania. Wkrótce też doszło do zmiany zarządu.



Nowe krajowe zasady FSC zostały opracowane jeszcze w pierwszej połowie 2010 r., ale póki co znajdują się na etapie zatwierdzania przez centralę organizacji w Bonn. Komentarz, który miał być rozwinięciem zasad, oficjalnie datowano na czerwiec 2010 r., ale wszystko wskazuje na to, że powstawał na gorąco w ostatnich miesiącach ub. roku (odnosi się np. do zatwierdzonych wówczas Zasad hodowli lasu).
O ile same zasady FSC były wypracowywane w kontakcie z Lasami Państwowymi, o tyle pojawienie się komentarza leśników zaskoczyło. Dokument w każdym wypadku rygorystycznie uściślał bądś poszerzał zakres poszczególnych wskaśników, eliminował i dyskredytował gospodarkę leśną na wielu polach. Został napisany w duchu ignorancji dla regulacji obwiązujących w leśnictwie.
FSC Polska twierdziła, że komentarz to dzieło zespołu autorów, choć po lekturze liczącego 38 stron dokumentu dostrzegano myśli i zwroty jednego autora. Fragmenty opracowania wskazywały, że jest nim Paweł Pawlaczyk z Klubu Przyrodników (KP jest członkiem FSC Polska).
Kiedy do FSC zaczęły napływać uwagi co do treści komentarza, zarząd organizacji początkowo zdecydował o rezygnacji z części zapisów, a w końcu o całkowitym usunięciu dokumentu ze stron internetowych. Zadeklarowano, że miał on charakter pomocniczy i nie stanowił opinii wszystkich 31 członków Związku FSC-Polska. Komentarz skierowano do dalszych prac, a na stronie www.pl.fsc.org możemy dziś przeczytać: Osoby i instytucje, które poczuły się dotknięte niektórymi sformułowaniami zawartymi w dokumencie przepraszamy.Jednocześnie zarząd przyjął na siebie całą odpowiedzialność za niedopatrzenie, jakim była publikacja i przyznał rację skarżącym, pisząc: FSC-Polska zapewnia, że publikacja podobnych treści obraśliwych nie będzie mieć miejsca ponownie.
Z treścią kontrowersyjnego komentarza można się zapoznać na www.laspolski.net.pl .
Sprawy miały swój ciąg dalszy. 22 czerwca, na corocznym Walnym Zebraniu Członków Grupy Roboczej FSC-Polska, doszło do zmiany zarządu. Nie znajdziemy już w nim Krystyny Stachury-Skierczyńskiej (b. prezes, reprezentantka OTOP) i Roberta Knysaka (Stowarzyszenie Przedsiębiorców Leśnych). W trzyosobowym zarządzie pozostał Marian Kociołek (KSZNOŚiL NSZZ „Solidarność”). Prezesem na nową kadencję został Romuald Roman (SPL), a nowym członkiem Piotr S. Mederski (UP w Poznaniu).
Zgodnie z wymogiem FSC International Związek FSC-Polska zmienił nazwę na Związek Stowarzyszeń na rzecz Odpowiedzialnego Leśnictwa.

RaZ