Leśne Centrum Edukacyjne - Nie tylko dla zul

11 kwietnia 2013 16:40 2013 Wersja do druku

Nowa inicjatywa edukacyjna ma być odpowiedzią na potrzebę kształcenia i dokształcania pracowników leśnictwa, w szczególności chodzi o zakłady usług leśnych.
Centrum proponuje 12 kursów tematycznych. Ofertę pogrupowano pod kątem trzech grup zainteresowanych: operatorów maszyn leśnych, właścicieli i pracowników zul oraz dla kadry administracyjnej LP i innej administracji terenowej. Szkolenia będą dotyczyć BHP przy pracach leśnych, GIS. Centrum organizuje także kursy pilarzy i instruktorów ścinki, kursy brakarskie, operatorów harwesterów, forwarderów i skiderów.

Zajęcia odbywać się będą w Leśnym Zakładzie Doświadczalnym w Krynicy, terenowej bazie dydaktycznej Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Pierwszy kurs już w kwietniu. Inicjatorzy chcą „zagospodarować” edukacyjnie tereny Polski południowej i południowo-wschodniej (przypomnijmy, że w Poznaniu działało Centrum Kształcenia Przedsiębiorców Leśnych, instytucja o podobnym profilu).

Jak się przedstawia oferta w szczegółach? Kurs zagospodarowania łowisk dla zwierzyny leśnej to 25 godz. dydaktycznych realizowanych podczas trzech zjazdów. W cenie 1200 zł mieszczą się koszty materiałów szkoleniowych, ale także wyżywienia i noclegów. Opiekunem kursu jest dr Marek Wajdzik z WL w Krakowie. Organizatorzy zapewniają, że zależy im na solidnym kształceniu: kurs pilarza trwa 124 godz., w tym 96 godz. praktyki (koszt 3500 zł na miejscu lub 2500 zł u zleceniodawcy). Ograniczony do 50 godz. kurs obsługi pilarki dla służb mundurowych kosztuje 2200 zł. Najobszerniejszy kurs pn. studium przedsiębiorczości leśnej to osiem comiesięcznych zjazdów (147 godz. dydaktycznych). Nie ma jeszcze kursów dla operatorów maszyn.

Za inicjatywą LCE stoją trzy osoby: prof. Janusz Sowa, kierownik Katedry Użytkowania Lasu i Drewna na krakowskim Wydziale Leśnym, Jan Kubiak, przedsiębiorca leśny i prezes zarządu Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych oraz Tadeusz Tiuchty, członek zarządu SPL i właściciel firmy Takma, dystrybuującej rejestratory PSION. LCE ma charakter spółki z o.o.        
RaZ