Nadleśnictwo Wyszków - 40 lat minęło...

28 czerwca 2013 09:08 2013 Wersja do druku

Nadleśnictwo powstało, na fali powiększania jednostek, w 1973 r. z połączenia trzech mniejszych. Zmiany poprzedzały reformę administracyjną, dzielącą kraj na 49 województw. Siedziba mieści się w historycznym budynku Nadleśnictwa Leszczydół (miejscowość o tej nazwie to faktyczny adres wyszkowskiego nadleśnictwa).


 Fot. RaZ– Utworzenie Nadleśnictwa Wyszków początkowo nie oznaczało stabilizacji. Aż czterokrotnie zmienialiśmy przynależność do czterech różnych dyrekcji: w Siedlcach, Białymstoku, Olsztynie i w końcu w Warszawie – przypominał nadleśniczy Wojciech Kwiatkowski.

Jednym z gości, którego zapowiedział znany radiowiec Paweł Sztompke, był prof. Henryk Samsonowicz. Historyk, rodzinnie związany z regionem, dał znakomity wykład nt. Puszczy Białej. Tym samym wprowadził w kontekst dziejów samej jednostki, o której opowiadała Ewa Kaczyńska, na co dzień inżynier nadzoru nadleśnictwa.

Potok gości, którzy na ręce nadleśniczego składali jubileuszowe życzenia, zasilili samorządowcy, nauczyciele, przedstawiciele wszelkich lokalnych urzędów. Uroczystość uświetniały występy zespołów artystycznych, m.in. sygnalistów z warszawskiego Akteonu czy Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP w Wyszkowie.

Finałem uroczystości było odsłonięcie tablicy poświęconej inż. Pantaleonowi Choińskiemu, pierwszemu nadleśniczemu Nadleśnictwa Wyszków.                 

RaZ