RDLP w Olsztynie - Ze smartfonem do lasu

9 lipca 2013 15:23 2013 Wersja do druku

Coraz więcej osób nie wyobraża sobie życia bez tabletu czy smartfona. I nie rozstaje się z nimi nawet na wakacjach. A że te w pełni, to i leśnicy wyszli naprzeciw potrzebom społeczeństwa odwiedzającego lasy.


Aplikacja wystartowała tuż przed wakacjami. Czy się sprawdzi?W RDLP w Olsztynie przygotowano bezpłatną aplikację, dedykowaną głównie turystom odwiedzającym warmińsko-mazurskie lasy. Głównie, bo z aplikacji mogą korzystać w codziennej pracy także leśnicy. Co prawda na stronach internetowych wielu dyrekcji (np. RDLP w Lublinie) można było do tej pory korzystać z interaktywnych map, jednak nie posiadały lżejszych wersji na urządzenia mobilne i ich otwieranie było albo kłopotliwe, albo niemożliwe. Takich problemów nie ma z aplikacją dedykowaną urządzeniom przenośnym.

Po ściągnięciu aplikacji zamiast papierowej mapy otrzymujemy e-mapę wyświetlaną na ekranie komórki. Lokalizator GPS pokazuje nie tylko, gdzie się aktualnie znajdujemy, ale też jak trafić do wybranych miejsc. Na mapie wyświetlane są pomniki przyrody, punkty widokowe, ścieżki edukacyjne czy rowerowe i, jak to na Mazurach, szlaki kajakowe. Jeśli komuś będzie mało, to w aplikacji znajdzie kontakty do wszystkich nadleśnictw, gdzie na pewno uzyska więcej informacji. Co ważne, aplikacja działa bez dostępu do Internetu (tylko pierwsze użycie wymaga połączenia z siecią).

Aplikacja zadziała w urządzeniach z systemem Android, a opiera o mapy Google i można ją pobrać z Google Play (a także ze strony RDLP w Olsztynie). Jest całkowicie bezpłatna.

Interaktywne mapy są elementem kampanii „Lasy Państwowe. Zapraszamy”. Niestety, na razie użytkownicy narzekają na brak opisów przy pokazywanych np. pomnikach przyrody. Miejmy nadzieję, że w przyszłości mapy zostaną uzupełnione o takie informacje. Obecnie już kilka dyrekcji ma podobne rozwiązania. Jeśli pomysł „chwyci”, mapy mogą pojawić się dla wszystkich RDLP w kraju.   

UZ