Europejskie Mistrzostwa Drwali w Tucholi - Sukces Łotwy

13 sierpnia 2013 12:41 2013 Wersja do druku

Europejskie Mistrzostwa Drwali w Tucholi – Sukces Łotwy

Zmagania drwali z Litwy, Łotwy i Polski (bo taki właśnie skład narodowościowy zawitał do Tucholi w dniach 5–6 lipca br.) rozpoczęły się od ścinki drzewa stojącego, która miała miejsce na terenie Nadleśnictwa Trzebciny.


Fot. BSz

Po drodze trzeba było pokonać fragment lasu, który w zeszłym roku nawiedziła trąba powietrzna – widok ten z pewnością zapadł w pamięć uczestnikom mistrzostw.

Jak trudne jest właściwe obalenie drzewa, nie trzeba zapewne nikomu tłumaczyć. A co dopiero na zawodach – tu dochodzi jeszcze presja czasu, konkurentów i punktów ujemnych. Mimo to najlepsi osiągnęli naprawdę imponujące wyniki, jak choćby drugi na podium, a najlepszy właśnie w ścince (656 punktów na 660 możliwych), Edmundus Krisans, reprezentant Łotwy.

Drugi dzień zmagań (z udziałem publiczności) to pokaz prędkości i dokładności w czterech konkurencjach – zmianie łańcucha, przerzynce precyzyjnej i kombinowanej oraz okrzesywaniu. To także walka o jak najlepsze miejsce, a przy okazji doskonała zabawa dla zgromadzonych mieszkańców Tucholi i okolic. Szczególnie emocjonująca była ostatnia konkurencja – okrzesywanie kłód, do którego zawodnicy stawali dwójkami, licząc od końca tabeli z wynikami. Tu swoje mistrzostwo pokazał Jacek Stochniałek – w czasie niespełna 21 sek. oczyścił swoją sztukę. Jednak triumfatorem konkurencji był Kamil Szarmach, który zaliczył udany występ i dzięki temu stanął na podium (miejsce trzecie), ustępując wspomnianemu Krisansowi i triumfatorowi zawodów – Gatisowi Brencisowi (też z Łotwy). Zmagania reprezentanta naszego kraju były emocjonujące, gdyż walczył on bezpośrednio z Litwinem Gintarasem Karpavičiusem, który koniec końców pudła nie sięgnął.

Cała impreza została zorganizowana na europejskim poziomie i zapewne jeszcze nie raz przyciągnie gości z zagranicy, by właśnie tu spróbowali swoich sił. A z pewnością nie zabraknie też na tej imprezie najlepszych reprezentantów naszego kraju.         

BSz