Targi Rogów 2013 - Okiem przedsiębiorcy

10 października 2013 10:45 2013 Wersja do druku

Dla sporej grupy przedsiębiorców miłym zaskoczeniem było zorganizowanie konferencji i seminariów. W tym roku były przygotowane wyjątkowo merytorycznie i fachowo, a nad ich przebiegiem czuwali przedstawiciele Oficyny Wydawniczej Oikos, wydawcy „Drwala” i organizatora trzech paneli dyskusyjnych.


BHP w pracach leśnych – temat bardzo ważny, ale prowadzony przez fachowców z Państwowej Inspekcji Pracy nabiera szerszego wymiaru. Okazało się, że inspektorzy PIP to nie tylko osoby, których wizyta kończy się 1000-złotowym mandatem. To również fachowcy doskonale znający pracę zul i ich problemy. Dyskusja między inspektorami a pracownikami LP była tak bardzo burzliwa i merytoryczna, że przedsiębiorcy leśni nawet nie bardzo mieli okazję, by się w nią włączyć – tak zażarcie inspektorzy bronili ich interesów. Przedsiębiorca leśny mógł nabrać przekonania, że inspektor to osoba, która odwiedza firmę po to, żeby pouczać i pomóc, a nie tylko karać.

Rzetelna firma leśna to projekt certyfikacji zul realizowany przez RDLP w Gdańsku, której należą się wyrazy uznania i wdzięczności. Andrzej Schlesser, naczelnik z RDLP, przedstawiał wyniki ankiety nt. oczekiwań wobec firm. Co ciekawe, pokazały one, że mimo różnic w wielu sprawach przedstawiciele LP i przedsiębiorcy leśni myślą podobnie.

Umowa ramowa to temat bardzo mało znany. Jak wygląda w praktyce, w fachowy sposób przedstawił nadleśniczy Piotr Niemiec z Bytnicy, wspomagany przez przedsiębiorców leśnych, którzy takowe umowy mają. Ciekawostką jest to, że w całych LP tylko trzy jednostki skusiły się na takie rozwiązanie. Być może po takim seminarium zainteresowanie umową ramową wzrośnie?

Bardziej popularne są w ostatnich latach umowy wieloletnie. Ich funkcjonowanie przedstawił nadleśniczy ze Spały Przemysław Grabowski, przy wsparciu innych kolegów z terenu RDLP w Łodzi. Największą dyskusję wzbudziła waloryzacja stawek. Idealnego rozwiązania nie ma, ale trzeba mieć nadzieję, że dyskusje idą w dobrym kierunku.

W trzecim dniu Targów odbyło się seminarium poświęcone leasingowi maszyn leśnych. Organizatorowi (,,Nowa Gazeta Leśna”) udało się zaprosić aż pięciu przedstawicieli firm leasingowych. Przedsiębiorcy leśni zadawali pytania, a ci, którzy upatrzyli sobie na targach jakiś sprzęt, mogli w kuluarach wyliczyć wysokość rat i koszt finalny.

Jako przedsiębiorcy leśni bardzo cieszymy się z takich inicjatyw czasopism branżowych. Bardzo cieszy zainteresowanie ze strony pracowników LP naszymi sprawami, a aktywny udział np. Państwowej Inspekcji Pracy wręcz mobilizuje do lepszej i bezpieczniejszej pracy.


Romuald Roman, SPL