LBG Kostrzyca - Pamiętają o Wojciechu Fonderze

18 listopada 2013 15:02 2013 Wersja do druku

W arboretum Leśnego Banku Genów w Kostrzycy 7 października odsłonięto miejsce pamięci i popiersie (na zdjęciach) zmarłego ponad rok temu Wojciecha Fondera, dyrektora RDLP w Warszawie.

Inicjatywa zrodziła się wśród pracowników LBG Kostrzyca już latem 2012 roku. Jesienią komitet organizacyjny uzyskał zgodę na przeprowadzenie zbiórki publicznej na rzecz budowy upamiętnienia. W zbiórce wzięło udział 172 darczyńców – nadleśnictwa, PTL, uczelnie, osoby fizyczne oraz pracownicy LBG.
Uroczystości odsłonięcia pomnika poprzedziła msza celebrowana przez bp. Edwarda Janiaka. W uhonorowaniu Wojciecha Fondera wzięli udział m.in.: Nina Dobrzyńska z Ministerstwa Środowiska, Tomasz Wójcik i Tomasz Grądzki z DGLP, dyrektorzy RDLP oraz zakładów LP o zasięgu krajowym, nadleśniczowie z terenu całej Polski, członkowie Rady Naukowej LBG, a przede wszystkim żona – Jadwiga Fonder z rodziną. Współpracownicy i przyjaciele zmarłego niespodziewanie leśnika wygłosili swoje wspomnienia o nim.

  

Dyrektor LBG przypomniał, jak wielką rolę odegrał Wojciech Fonder dla działalności i rozwoju jednostki, jako inicjator powstania i budowy banku genów, członek Rady Naukowej LBG. – Był łącznikiem między DGLP a LBG, zawsze wspierał i promował inicjatywy jednostki na szczeblu centralnym. Tak powstały trzy nowe laboratoria w Banku: produkcji biopreparatu mikoryzowego, będącego jednym z głównym ogniw całego programu sterowanej mikoryzacji sadzonek drzew leśnych w Polsce, laboratorium analiz DNA oraz laboratorium kriokonserwacji – mówił Czesław Kozioł.

Przy wsparciu Wojciecha Fondera w 2010 r. doszło do powstania stratyfikatorni nasion, przeznaczonej głównie dla kluczowych gatunków przebudowy Sudetów – buka i jodły. W ub. roku zakończono nadzorowany przez niego projekt FlorNatur LBG, który niedawno otrzymał nagrodę Green Apple Awards.

Leśna szkółka kontenerowa Nadleśnictwa Śnieżka, pierwsza w Polsce i budynek LGB już są swoistymi pomnikami Fondera. W całej Polsce są nimi także zarówno zmodernizowane szkółki polowe, nowe szkółki kontenerowe, zmodernizowane i wybudowane przechowalnie i wyłuszczarnie nasion, dziesiątki tysięcy hektarów upraw pochodnych.      

Joanna Borowy