Mundury LP - Nowe, coraz nowsze

18 listopada 2013 15:30 2013 Wersja do druku

Temat mundurów poruszony w poprzednim numerze „Lasu Polskiego” w zaskakującym tempie trzeba uaktualnić. Choć w połowie roku zarządzeniem dyrektora generalnego LP dokonano „liftingu” służbowej odzieży i zmian punktacji, to na horyzoncie pojawiają się kolejne nowości.


Już w 2009 r. specjalny zespół zadaniowy zaprezentował propozycje zmian umundurowania dla służby leśnej (projekt na www.laspolski.net.pl). Całkiem inną, gotową koncepcję, prezentowano w 2011 roku. Teraz zmaterializowały się jeszcze inne wzory. Uszytą kolekcję pokazano 18 października w DGLP na spotkaniu z przedstawicielami związków zawodowych.

Mundury zostały zaprojektowane na zlecenie LP przez Annę Wawrzycką-Jatczak i w wielu elementach odbiegają od dotychczasowych. Najmniej mundur wyjściowy, który nieco tylko różni się krojem. Najwięcej nowości dotyczy munduru codziennego. Z lekkiego, przypominającego dżins materiału uszyto marynarkę ze stójką, z guzikami bez godła. Zamiast dystynkcji – przypinka z logo LP. W zestawie pojawiają się koszulki polo, T-shirty i bielizna termoaktywna. Koszule do munduru codziennego zyskały na lewej piersi kieszonkę zapinaną z boku na suwak. Nad kieszonką znalazło się miejsce na dystynkcje w nowym układzie. Ciekawostką są znane z wojska czy policji plakietki z nazwą jednostki. Nowe wzory pojawią się w płaszczach do munduru galowego. Panie otrzymają do dyspozycji w mundurze wyjściowym kozaki. Kapelusz zamiast plecionego, zielonego paska zyskał pasek skórzany i znaczek LP.

Kurtka dla Straży Leśnej w fasonie bardzo przypomina kurtkę niemieckich policjantów. Wszyto w nią elementy odblaskowe, umożliwiono doczepienie dodatkowych oznak, także na rękawie. Ubiór uzupełnia metalowa odznaka.

Uwagę zebranych na spotkaniu od razu zwrócił brak orzełka. Panie zgłosiły uwagę o konieczności wprowadzenia różnej wysokości obcasów w obuwiu. Projektantka nowych mundurów zachwalała tkaniny, właściwości użytkowe i funkcjonalność. Zgłaszano jednak uwagi o konieczności przetestowania mundurów w warunkach terenowych – same zapewnienia nie zastąpią praktyki. Sporo uwag zgłaszano do wartości punktowych, o których szczegółowo pisaliśmy w poprzednim numerze. W DGLP trwa ponowna ich analiza.

Wzory mundurów dyrektor generalny zarekomenduje ministrowi środowiska – to on mocą rozporządzenia dokona ewentualnych zmian. 

UZ