Rozporządzenie mundurowe - Znamy więcej szczegółów

15 stycznia 2014 13:33 2014 Wersja do druku

Wersja letnia munduru wyjściowego, całkowicie odmieniony mundur codzienny, pożegnanie ze wzorem panterki w mundurze terenowym to tylko niektóre nowości szykowane w rozporządzeniu mundurowym. Po 15 latach czas na odnowę garderoby – z nowymi rozwiązaniami zarówno w kroju, jak i w materiałach. Z różnych stron docierają do nas kolejne szczegóły tej projektowanej zmiany w rozporządzeniu Ministra Środowiska, zmieniającym rozporządzenie w sprawie wzoru mundurów leśnika i oznak dla osób uprawnionych do ich noszenia.
Mundur codzienny - spodnie typu bojówki i marynarka ze stójką, jedno i drugie z oznaczeniem LP (rysunek z projektu nowego rozporządzenia)O ile mundur wyjściowy nie zmienia się istotnie, to rewolucja dotyczy mundurów codziennego i terenowego. Na liście sortów znalazło się kilka elementów, o których nie pisaliśmy w poprzednim numerze. Mundur terenowy uzupełnią np. ciemnozielone podpinki polarowe do kurtki i spodni. Do wszystkich typów mundurów dodano pasek skórzany – do wyjściowego i codziennego cienki, a do terenowego szeroki.

Ciekawostką są rękawice ocieplane z odkrywanymi palcami, dołączone do elementów munduru terenowego. Uzupełnią go też koszulka i leginsy termoaktywne oraz stuptuty.

W nowych wzorach dostrzega się odrębność Straży Leśnej. Dla „leśnej policji” zaprojektowano nieco inną kurtkę i spodnie terenowe.

Mundur leśnika zostanie solidnie oznakowany, co ma służyć stworzeniu spójnego systemu identyfikacji. Zwłaszcza logo LP pojawiać się będzie nader często – na plastikowych guzikach, na kapeluszu. Oznaki identyfikacyjne pojawią się w formie naszywek na rękawy bluzek, bluz i spodni (!), emblematu na czapkach, kurtkach, kamizelkach i polarze, plastikowego identyfikatora stanowiska z nazwą stanowiska i jednostki organizacyjnej, przypinanego nawet do T-shirtu, identyfikatora osobistego i żakardowej przywieszki do końcówki zamka błyskawicznego.

Czapka od munduru wyjściowego odchodzi do lasmusa...


W całym opisie oznakowania służbowego próżno za to szukać metalowego orzełka (zostanie na guzikach munduru wyjściowego,plakietkach i metalowych identyfikatorach Straży Leśnej). Próżno, bowiemrezygnuje się z czapki do munduru wyjściowego, a w oficjalnych sytuacjach leśnicy mają występować w kapeluszach. Wszystkie nakrycia głowy opatrywane będą emblematem „LP”.


Oznaki stanowiska służbowego pojawią się przy większej liczbie elementów ubioru, nie tylko jako dotychczasowe dystynkcje na wyjściowej marynarce. Będą miały formę belki przypinanej nad lewą kieszenią (patrz zdj.). Poszczególne elementy zostały na niej rozłożone na czynniki pierwsze.


Dystynkcja leśniczego wg nowego wzoru (rysunek z projektu rozporządzenia). Czy zmiany spodobają sie leśnikom?


W projekcie znalazło się miejsce dla elementów dopuszczonych do noszenia razem z mundurem. Na listę trafiły więc: symbol żałoby, okulary przeciwsłoneczne i korekcyjne, srebrne spinki do krawata, małe kolczyki i klipsy, spinki lub gumki do włosów i zielony parasol. Panie w końcu nie będą łamały przepisów, zakładając do spódnicy rajstopy, ale tylko te w kolorze beżowym. Na wiele pozwolono, więc i zakazać trzeba było – tym razem dodano zapis zakazujący dokonywania przeróbek prowadzących do zniekształcenia składników umundurowania.

Podczas wykonywania obowiązków służbowych umundurowanie powinno być utrzymane w należytym stanie, zapewniającym estetyczny, schludny i nienaruszający godności umundurowanego wygląd zewnętrzny. Jakoś trudno sobie wyobrazić podleśniczego, który powinien pracować tak, by się nie ubrudzić. Niemniej należy też nadmienić, że rozważana jest również zamiana statusu munduru terenowego na odzież ochronną bhp.

Wzory mogą się jeszcze zmienić, bo rozporządzenie jest na etapie wewnętrznych konsultacji w MŚ. W planach jest wprowadzenie go w życie od 1 stycznia 2015 roku. Zachęcamy do dzielenia się swoimi uwagami nt. zmian na naszych łamach już teraz.

UZ