Technika leśne - Pną się w górę

4 lutego 2014 12:43 2014 Wersja do druku

Tradycyjnie na początku roku publikowany jest ranking najlepszych szkół ponadgimnazjalnych w Polsce przygotowywany przez miesięcznik „Perspektywy” i dziennik „Rzeczpospolita”.


De facto na ranking składa się sześć zestawień, w tym dwa główne, ogólnopolskie – Ranking Liceów Ogólnokształcących i Ranking Techników. Ocenie poddawanych jest ok. 1,5 tys. placówek. Rankingi kierowane są do uczniów gimnazjów, którzy latem będą podejmować decyzję o wyborze szkoły średniej. Spośród wszystkich techników w Polsce, kapituła rankingu wybrała 300. Wśród tej grupy nie mogło zabraknąć szkół kształcących leśników (patrz tabela).

Oceniając technika, pod uwagę brano sukcesy w olimpiadach przedmiotowych i zawodowych (20% oceny końcowej), wyniki matur z przedmiotów obowiązkowych (25%) i dodatkowych (25%) oraz wyniki z końcowych egzaminów zawodowych (30%). Trzeba zaznaczyć, że organizatorzy rankingu przyjmują własną, skomplikowaną metodykę, która nie pokrywa się z wynikami szkół prezentowanymi w zestawieniach Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych.

Spośród szkół leśnych najwyżej w rankingu – na 33. miejscu (awans o 135 miejsc) znalazło się Technikum Leśne w Białowieży. Szkoła zajęła też drugie miejsce w rankingu techników województwa podlaskiego (awans z miejsca ósmego) i także drugie miejsce w zestawieniu wyników egzaminów zawodowych. Technikum uhonorowano tytułem Złotej Szkoły 2014 roku.

W rankingu egzaminów zawodowych „Perspektywy” zestawiają po 10 najlepszych techników kształcących w poszczególnych zawodach, kwalifikując je na podstawie procentowego wskaźnika przystępowalności i zdawalności egzaminu. W wybranej dziesiątce techników leśnych znalazło się aż 9 z 11 szkół prowadzonych przez Ministra Środowiska.

Najlepsze okazało się TL im. Adama Loreta w ZSL w Tucholi (96,05%), kolejne miejsca zajęły wspomniane już TL w Białowieży (92,5%) i TL w Zbąszynku (91,67%).

Jednym z elementów branym pod uwagę w rankingu był odsetek uczniów przystępujących do egzaminu zawodowego w minionym roku. Najwięcej chętnych (93) zmagało się z pytaniami w TL w ZSL w Miliczu, najmniej w Technikum nr 7 w Zagnańsku (19).

Wyniki wszystkich zestawień (także wojewódzkich) dostępne są na stronie internetowej magazynu „Perspektywy”. Wyniki egzaminów publikują w Internecie także OKE.

Red.