RDLP w Katowicach - Dekada cennych sortów

20 marca 2014 09:11 2014 Wersja do druku

Sezon submisji w pełni. W RDLP w Katowicach 21 lutego odbyła się X jubileuszowa submisja.

W katowickiej dyrekcji LP submisje odbywają się dwa razy w roku – wiosną i jesienią. Jak mówią pracownicy RDLP, submisja jesienna pozwala na poznanie aktualnie panującej na rynku cennego surowca „mody gatunkowej”. Dzięki temu wiadomo, czego się spodziewać i jak się przygotować do submisji wiosennej.


Spośród 16 oferentów (także z Austrii i Szwajcarii) 12 zakupiło drewno, dzieląc między siebie całą wystawioną masę, 1202 m3. To potwierdza duże zainteresowanie drewnem specjalnego przeznaczenia. Potwierdziła się także obserwowana od pewnego czasu moda na dąb. Pośród 726 m3 wystawionej do sprzedaży dębiny znalazł się najdroższy los submisji – za kłodę o masie 1,72 m3 zapłacono 4150 zł/m3 (średnia cena to 1769 zł/m3). Co więcej, oferty zakupu dębiny aż pięciokrotnie przewyższały wystawioną do sprzedaży masę.

            Fot. Z. Malinowski

Wystawiono także jesion (218 m3, średnia cena to 1047 zł/m3), sosnę (choć w ostatnich latach notuje się spadek zainteresowania – 155 m3 sprzedano po średniej cenie 683 zł/m3), olszę (87 m3, 746 zł/m3), jawor (4,5 m3, 626 zł/m3). Do katalogów powróciła także lipa (11 m3, 888 zł/m3).

Od jesieni ub. roku na submisji RDLP w Katowicach wystawiane jest także drewno z RDLP w Łodzi. Procedura jest taka, że przed submisją Zakład Transportu i Spedycji LP w Świerklańcu kupuje drewno od poszczególnych nadleśnictw, również z terenu RDLP w Łodzi. W wiosennej submisji uczestniczyło Nadleśnictwo Piotrków, w jesiennej Nadleśnictwo Wieluń. Skup odbywa się po cenach rozliczeniowych, ustalonych przez komisję submisyjną. Po zakończeniu submisji wystawia się faktury korygujące – wartość drewna dla danego nadleśnictwa uzyskana na submisji pomniejszana jest o koszty obsługi ustalone dla 1 m3. W Katowicach deklarują, że jeśli tylko koledzy z łódzkiej dyrekcji będą chcieli wystawiać u nich swój surowiec, współpraca będzie kontynuowana.

Jubileuszowej submisji towarzyszyło spotkanie w Nadleśnictwie Opole, na którym zebrali się wszyscy dotychczasowi kontrahenci.

UZ