Galiny - Leśnicy Polscy patronem szkoły

8 grudnia 2014 15:38 2014 Wersja do druku

Od 31 października Szkoła Podstawowa w Galinach (gm. Bartoszyce) nosi imię… Leśników Polskich! Taki wybór patrona nie jest przypadkowy. Szkoła w Galinach jako pierwsza w latach 90. ub. wieku włączyła się w lokalne działania Lasów Państwowych związane z edukacją przyrodniczo-leśną.

To właśnie tu, nad malowniczym brzegiem Pisy, powstała pierwsza w Nadleśnictwie Bartoszyce ścieżka edukacyjna. Dzięki uczniom i nauczycielom, a także miejscowej społeczności, nadal spełnia ona swoje funkcje. Uczniowie angażują się w działania proekologiczne i przyrodnicze, biorą udział w akcjach organizowanych przez nadleśnictwo i odnoszą sukcesy.


                        Fot. E. Mularczyk

Sztandar, który szkoła otrzymała z rąk patronów podczas uroczystej gali, ufundowali leśnicy i społeczność lokalna, przy znacznym zaangażowaniu dyrekcji,nauczycieli, rady rodziców, samorządu uczniowskiego oraz władz gminy. Sztandar poświęcił abp Edmund Piszcz, który podczas homilii wielokrotnie nawiązywał do pełnej honoru postawy polskich leśników i ich zasług dla dobra kraju i przyrody.

Na uroczystość przybyło wielu leśników (m.in. dyrektor RDLP w Olsztynie Małgorzata Błyskun oraz przewodniczący ZLP Bronisław Sasin, reprezentujący honorowego opiekuna i mecenasa szkoły), wzięli w niej też udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych (poseł Miron Sycz i marszałek województwa Jacek Protas). Uroczystość zakończył nagrodzony owacją na stojąco występ uczniów.

Wiesław Oziewicz