RDLP w Radomiu - Tradycje z XIX wieku

23 kwietnia 2015 11:09 2015 Wersja do druku

Radomska dyrekcja LP świętowała jubileusz 135-lecia w towarzystwie premier Ewy Kopacz.

26 marca uroczystość rozpoczęła się mszą w katedrze, której przewodniczył radomski biskup Henryk Tomsik. Następnie goście przenieśli się do sali koncertowej szkoły muzycznej w sąsiedztwie siedziby RDLP (w tym miejscu wznosiła się przedwojenna bursa dla dzieci leśników).

Najważniejszym gościem jubileuszu była wywodząca się z Radomia premier Ewa Kopacz. – Ja dzisiaj daję wam najświętsze słowo honoru: dopóki Platforma Obywatelska będzie miała cokolwiek do powiedzenia, rządząc w tym kraju, nigdy Lasy Państwowe nie zostaną sprywatyzowane – zapewniła zgromadzonych. Mówiła o tym, że hasło „prywatyzacja Lasów” dołączyło do grona straszaków politycznych, a straszących nim „politykierów” kierowała na „ożywczy spacer po lasach”.

Premier odwoływała się także do niedawnej próby zmiany Konstytucji, ponownie krytykując oponentów. Chodzi o głośny wyjątek od zastrzeżenia o niemożności przeprowadzenia przekształceń własnościowych państwowych lasów. – Bez tego niemożliwe byłoby wykupienie gruntów zarządzanych przez Lasy Państwowe, np. niezbędnych dla inwestycji infrastrukturalnych
– wyjaśniała premier. – Każdy, kto mówi dziś inaczej i chce w sprawie Lasów podzielić Polaków, i wywołać kolejną awanturę, nie mówi prawdy.Premier Ewa Kopacz i minister środowiska Maciej Grabowski wręczają Odznaki Honorowe za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (na zdjęciu dekorowany jest Adam Kopczyński z Nadleśnictwa Radom)
Fot. RaZ

Brawa zebrał wiceszef Kancelarii Prezydenta Dariusz Młotkiewicz, gdy z listu sygnowanego przez głowę państwa padła deklaracja, że Bronisław Komorowski jest przeciwnikiem prywatyzacji państwowych lasów.

Lasy Państwowe chwalono jako firmę nowoczesną i sprawnego zarządcę przyrody, podkreślając, że obciążenie finansowe z zeszłego roku nie zachwiało kondycją organizacji.

Dyrektor generalny LP Adam Wasiak (i on, i jego ojciec kierowali niegdyś RDLP w Radomiu) oraz dyrektor regionalny Tomasz Sot dużo uwagi poświęcili kadrze. Podkreślali, że to największe bogactwo organizacji, która od zawsze korzysta z pracy poprzednich pokoleń. Również tych, które pracowały w czasach PRL-u. – Uposażenie leśnika należało wówczas do najniższych w kraju, a mimo to ludzie ci ofiarnie poświęcali się lasom – mówił dyrektor Sot, który dziś koordynuje pracę 23 nadleśnictw i 1200 pracowników.

Odnotujmy, że uczestniczący w uroczystościach zobaczyli też ciekawy film, zrealizowany specjalnie na okoliczność 135-lecia dyrekcji. Wysłuchali także wykładów prof. Kazimierza Rykowskiego i dr. Ryszarda Kapuścińskiego.

RaZ