Nadleśnictwo Siedlce - Dla zawodowców i amatorów

21 lipca 2015 11:48 2015 Wersja do druku

Ponadkilometrowa trasa narciarska Siedlce – Sekuła, otwarta 8 maja, ucieszyła nie tylko zawodowych narciarzy, ale też biegaczy amatorów i miłośników nordic walking.

Szlak powstał dzięki współpracy Nadleśnictwa Siedlce i Uczniowskiego Klubu Sportowego Rawa Siedlce. Po oficjalnym przecięciu wstęgi (z udziałem m.in. prezesa Polskiego Związku Narciarskiego Apoloniusza Tajnera i mistrza Polski w biegach narciarskich, olimpijczyka z Soczi, Macieja Staręgi) jej funkcjonowanie zainaugurowały biegi przełajowe o puchar dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Siedlcach. –Zachęcam was, młodych, korzystajcie z tego, co tu powstało. To wspaniała inicjatywa ludzi, którzy chcą coś zrobić, żebyście się mogli rozwijać. Pamiętajcie – las i aktywność fizyczna, biegi narciarskie czy inny sport mają wam służyć i cieszyć was – apelował do młodzieży Maciej Staręga, wychowanek Klubu UKS Rawa.

Teren, na którym powstała trasa, był po wojnie obiektem wojskowym. – Zdjęliśmy pierwsze ogrodzenie i dzięki temu powstała trasa biegowa. To obszar w granicach miasta, w uroczysku Sekuła – wyjaśniał nadleśniczy siedleckiej jednostki LP Janusz Szerszeń. – Las ten zawsze był miejscem odwiedzanym przez mieszkańców miasta i okolic. Dlatego postanowiliśmy rozwijać ten teren w celach sportowych – dodawał.

Przygotowania do otwarcia tras biegowych rozpoczęły się kilka miesięcy temu. W lutym nadleśnictwo i klub sportowy podpisały porozumienie o współpracy. Strony zobowiązały się do wspólnego przygotowania ogólnodostępnych ścieżek leśnych i terenu wokół dawnych magazynów wojskowych do uprawiania biegów narciarskich. Uzgodnili też zasady ich użytkowania. – W przyszłości planujemy zadbać o oświetlenie i trybunę dla kibiców – rozwija plany nadleśniczy.                   Fot. Arch. N. Siedlce

Otwarcie tras biegowych to przede wszystkim wielka radość dla zawodników siedleckiego klubu, którzy do tej pory nie mieli miejsca do spokojnego i bezpiecznego treningu. – Siedlce są miejscem, z którego wywodzi się najlepszy polski biegacz narciarski. Dla mnie to nietypowa sytuacja, żeby w mieście położonym na równinach udało się wychować mistrzowskiego zawodnika. Siedlce są przykładem miasta, które udowadnia, że warto inwestować w sport – podkreślał Apoloniusz Tajner.

Sam Staręga był zachwycony trasami. – Będzie tu można organizować zawody na poziomie krajowym. Jednocześnie jest bardzo dobra trasa także do szkolenia techniki w początkowym etapie.

Otwarcie trasy wpisało się w obchody 70-lecia Nadleśnictwa Siedlce.

Małgorzata Kołodziejczyk