Oddział SITLiD w Kaliszu - Pasmiętają o technikum w Mojej Woli

21 lipca 2015 11:50 2015 Wersja do druku

Kaliski Oddział SITLiD od lat pielęgnuje pamięć o technikum w Mojej Woli. Tegorocznym obchodom Dnia Leśnictwa i Drzewnictwa (15 maja), zorganizowanym na terenie Nadleśnictwa Antonin (RDLP w Poznaniu) w pobliżu pałacu w Mojej Woli, towarzyszyła konferencja, której sesja referatowa przybliżała słuchaczom to niezwykłe miejsce. Dzieje pałacu i historię okolicznych lasów przytoczyła Danuta Bojarczuk-Usarek. Przypomniała zebranym, że w Mojej Woli było technikum leśne, którego absolwenci zasilali kadry leśne nie tylko na terenie poznańskiej dyrekcji Lasów, ale w całym kraju.

Pałac w Małej Woli wybudowano w 1852 r. dla księcia brunszwicko-oleśnickiego Wilhelma. Drewniany budynek na kamiennej podmurówce dwukrotnie rozbudowywano (m.in. w latach 1902–03 poprzez dobudowanie wieży z tarasem widokowym). Jego elewacja pokryta jest korkiem sprowadzonym specjalnie z Portugalii, obok stoją wozownia, stajnie i domek myśliwski. Park (z 55 gatunkami drzew i 20 gatunkami krzewów) otaczający pałac należał kiedyś (tak jak sam pałac) do Lasów Państwowych.

W latach 1948–50 w Mojej Woli działał Ośrodek Doskonalenia Robotników Leśnych, a w roku 1950 powstało tu Technikum Leśne im. Bolesława Bieruta, które było pierwszą w historii leśnictwa szkołą dla kobiet. Technikum w 1975 r. przeniesiono do Starego Sącza, ale pałac do 1992 r. pozostał we władaniu LP. Obecnie jest własnością prywatną.


                      Fot. M. Obst

Uroczystym punktem spotkania było posadzenie z inicjatywy Nadleśnictwa Antonin w pobliżu byłego technikum dębu szypułkowego, który będzie upamiętniał ostatniego dyrektora szkoły Zenona Adamczewskiego. Sadzonkę zasadzili córka dyrektora Małgorzata oraz dyrektor Leśnego Ośrodka Szkoleniowego w Puszczykowie i absolwent mojowolskiego technikum Bogdan Golczak (oboje na zdjęciu). Dąb ma być hołdem dla wszystkich pedagogów, pracowników i absolwentów byłego technikum, którzy służyli i pracowali dla polskich lasów.

Maciej Kucharski