Finał konkursu "Mój Las" - Coraz bardziej kreatywni

21 lipca 2015 11:51 2015 Wersja do druku

W siedzibie Naczelnej Organizacji Technicznej 2 czerwca wręczono nagrody laureatom XXVIII edycji konkursu Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa oraz Ligi Ochrony Przyrody „Mój las”.


Tematyka konkursu zawsze budowana jest w taki sposób, by była jak najbardziej aktualna. Stąd m.in. temat drewna w jednej z kategorii wiekowych. – Wyobraźcie sobie, że z sali, w której jesteśmy, znika całe drewno. Zostałby mikrofon i nic więcej. Drewno jest ważne– mówił zastępca dyrektora CILP Sławomir Trzaskowski. Szeroką wiedzę uczestników chwalił prezes LOP Ryszard Kapuściński: – Laureaci konkursu wiedzą już o lesie pewnie tyle co leśnicy.

Do konkursu zgłoszono ponad 2 tys. prac. Blisko 200 trafiło do etapu centralnego. W kategorii I (klasy I–III szkół podstawowych; „Leśne skarby – dary natury”) pierwszą nagrodę otrzymała Magdalena Swat z SP nr 9 w Olsztynie. W kat. II (klasy IV–V szkół podstawowych; „Co wiem o pracy leśnika?”) laur przypadł Amelii Bednarskiej z SP nr 20 we Włocławku. W kat. III (gimnazjum; „Drewno – surowiec przyjazny człowiekowi”) zwyciężyła Katarzyna Drzał z Gimnazjum nr 10 im. Tadeusza Kościuszki w Rzeszowie. W kat. IV (licea i szkoły zawodowe; „Historia leśnictwa w moim regionie”) pierwszą nagrodę przyznano dwóm laureatkom: Annie Koguc z I LO im. J. Kraszewskiego w Białej Podlaskiej i Gabrieli Fudale z LO im. ONZ w Biłgoraju.

 

                      Fot. U. Zubert

 

Młodzież uradowana m.in. z laptopów i aparatów fotograficznych poczuła się wyjątkowo. Zachwyt wielu młodych ludzi wzbudził występ sygnalistów myśliwskich. Dumni nauczyciele (opiekunowie prac) i rodzice gratulowali zaangażowania. Organizatorzy zachęcali do dalszego rozwijania przyrodniczej wiedzy i udziału w kolejnych edycjach konkursu – a mają chęć dotrwać co najmniej do jubileuszowej XXX edycji.

 

Prace konkursowe zakwalifikowane do etapu centralnego trafią na wystawę do Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie.

W regulaminie przyszłorocznej edycji konkursu zaszły pewne zmiany. W związku z obniżeniem wieku pierwszoklasistów w najmłodszej grupie wiekowej prace będą prezentowane w formie plakatu A3. W pozostałych grupach wiekowych utrzymana zostaje część opisowa (10 stron maszynopisu lub 15 rękopisu). Co ważne, by poskromić nieco rosnącą kreatywność młodych ludzi, wprowadzono ograniczenie wagi nadsyłanych prac. Nie mogą być cięższe niż pół kilograma. Jak poprzednio prace składać można indywidualnie (tylko w przypadku uczniów szkół specjalnych dopuszczono prace zespołowe). Tematyka prac na XXIX edycję konkursu: „Piętra lasu i ich mieszańcy” (kat. I), „Grzyby polskich lasów” (kat. II), „Las miejscem pracy, wypoczynku i ostoją dzikiej przyrody” (kat. III), „Las – moja naturalna siłownia (kat. IV)”.

Termin nadsyłania prac do pierwszego etapu konkursu upływa 30 listopada. Zwycięzców etapu centralnego poznamy 15 kwietnia przyszłego roku. Regulamin i pełna lista laureatów tegorocznego konkursu dostępne są na stronie internetowej SITLiD.

UZ