Euroforester - Posmakowali łotewskich tradycji

14 września 2015 13:57 2015 Wersja do druku

2–5 lipca br. na Łotwie odbyło się trzecie z kolei spotkanie absolwentów studiów Euroforester.


Z racji 15-lecia powstania programu miejsce konferencji zostało wybrane tak, by idealnie wpasować się w klimat rocznicy. Ratnieki to maleńka wioska położona 57 km od Rygi (w historycznym regionie Łotwy i Liwonii), na terenie największego w krajach nadbałtyckich Parku Narodowego Gauja. 47% jego powierzchni zajmują lasy, w większości świerkowe i sosnowe, spotkać można też gatunki liściaste, w tym dęby, lipy oraz jesiony. Centrum konferencji w Ratnieki to kompleks należący do Uniwersytetu Łotewskiego. Pięć tworzących go budynków niesie ze sobą dziedzictwo kulturowe oraz najbardziej reprezentatywny spadek po pierwszym niezależnym właścicielu fabryki tekstyliów Robercie Hirss (1895–1972).


                        Fot. R. Chudy

Podczas czterodniowego pobytu organizatorzy zapewnili mnogość atrakcji. Wprowadzili uczestników w niepowtarzalną atmosferę, przenosząc ich do historycznej Łotwy – tradycyjny łotewski posiłek oraz pokaz tańców regionalnych.

Prezentacje absolwentów programu Euroforester pozwoliły dowiedzieć się, jak przebiegają kariery kolegów i koleżanek wszystkich edycji.

W trakcie edukacyjnej wycieczki do lasu można było podziwiać niecodzienną strukturę drogi, umożliwiającą dojazd maszyn na miejsce wycinki. Panelowe drogi drewniane pomimo wysokiej ceny zwracają się już w połowie maksymalnego czasu eksploatacji. Zapewniają stabilność przejazdu ciężkich maszyn przede wszystkim w te regiony, gdzie nie ma możliwości czy też potrzeby wybudowania drogi stałej (np. parki narodowe czy krajobrazowe).


Uczestnicy mogli również wybrać się na niecodzienną wycieczkę kajakiem po rzece Gauja lub zwiedzić sekretny sowiecki bunkier w Ligatne.

Rafał Chudy