Nadleśnictwo Sokołów - Uczcili drugą konspirację

14 października 2015 09:57 2015 Wersja do druku


Nadleśnictwo Sokołów (RDLP w Warszawie) wspólnie z gminą Bielany zorganizowało uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego 70. rocznicę bitwy we wsi Sikory.

W potyczce brała udział 5 Brygada Wileńska AK, która 8 sierpnia 1945 r. została zaatakowana w rejonie wsi przez silne oddziały NKWD i UB. Napadnięci szybko przeszli z obrony do kontrataku, zadając siłom komunistycznego reżimu spore straty.

Do Sikor w okrągłą rocznicę bitwy przybyli liczni goście. Wartę honorową przed pomnikiem zaciągnęli żołnierze z I Brygady Pancernej z Warszawy-Wesołej. Okolicznościowe przemówienia wygłosili dr Tomasz Łabuszewski z IPN, senator RP Waldemar Kraska i płk Zbigniew Zieliński.                 Fot. Arch. N. Sokołów

W trakcie uroczystości siedmiu leśnikom z terenu RDLP w Warszawie wręczono srebrne i brązowe Medale za Zasługi dla Obronności Kraju. Uhonorowani to: dyrektor RDLP Konrad Grzybowski, nadleśniczowie Sławomir Mydłowski (Chojnów), Waldemar Walczak (Drewnica), Robert Płocki (Sokołów), Piotr Serafin (Mińsk), Grzegorz Uss (Łuków) i Janusz Szerszeń (Siedlce).

Anna Małek