Protesty zuli - Na ulicach stolicy

24 listopada 2015 12:57 2015 Wersja do druku

2 października nietypowe widoki czekały na mieszkańców Warszawy. Głównymi ulicami miasta przeszła manifestacja zuli z całej Polski, którzy w ten sposób manifestowali przeciw zbyt niskim stawkom i problemom z przetargami. Rozmowy z przedstawicielami DGLP nie przyniosły rozwiązania problemu i drwale postanowili swoim losem zainteresować władze.

Manifestanci zebrali się przy stadionie „Skry”, w niedalekim sąsiedztwie Ministerstwa Środowiska. Na drugim krańcu przeszło trzykilometrowej trasy przemarszu była Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Niestety tego dnia premier Ewa Kopacz nie znalazła czasu na spotkanie. Przed KPRM odczytano manifest, a list przedstawiający problemy drwali odebrał też z rąk delegacji (Romuald Roman, Józef Grodecki, Bogusława Wojciechowska, Mariusz Rakowski i Robert Gruszka) jeden z naczelników kancelarii w towarzystwie wiceminister środowiska Katarzyny Kępki i dyrektora generalnego LP Adama Wasiaka.
Na ulice stolicy wyszło ponad 3000 przedsiębiorców leśnych
Fot. M. Bodył (2)

Podczas manifestacji, podobnie jak w czasie protestów w Szczecinie i Szczecinku, protestujący uruchamiali silniki pilarek, nieśli też transparenty z hasłami piętnującymi politykę LP i swoimi postulatami. Policja zamykała torowiska, skrzyżowania i poszczególne pasy ruchu. Wyłączenie choćby na chwilę części arterii (nie tylko w godzinach szczytu) zawsze jest dotkliwe dla mieszkańców zakorkowanej Warszawy. Protestujący przepraszali stołecznych kierowców za utrudnienia. Cała manifestacja odbyła się w spokoju.

Protest w stolicy zainteresował ogólnopolskie media – relacje przygotowały m.in.: Polskie Radio, Radio Zet, „Gazeta Polska Codziennie”, Polsat News oraz TVN24. Niewybredne komentarze w mediach internetowych pokazały, jak niewiele społeczeństwo wie o organizacji pozyskiwania drewna w polskich lasach.


Poparcie dla protestów wyraziła po ich zakończeniu w obszernym oświadczeniu partia Razem. Poparła postulaty zuli związane m.in. ze zwiększeniem stawek za usługi.

Kolejnym etapem akcji protestacyjnej miał być jeszcze większy protest, organizowany wraz z przedstawicielami przemysłu drzewnego 16października. Dziś wiadomo, że się nie odbędzie (więcej >>>).

UZ