Nadleśnictwo Stuposiany - Drewniany kościół w Mucznem

24 listopada 2015 12:59 2015 Wersja do druku

O tym, że z drewna można wyczarować bajeczne konstrukcje, świadczy nowo postawiony kościółek w Mucznem w Bieszczadach. Modrzewiowe i jodłowe bale w jego ścianach, ułożone z ciesielskim pietyzmem, świecą jeszcze świeżością i wciąż pachną żywicą, głosząc pochwałę budowniczych.

Prawdziwy kunszt pokazali podhalańscy cieśle (przy budowie pracowało ich siedmiu) przy wykończeniu wnętrza świątyni – mnogość elementów zdobniczych zadowoli najbardziej wybredne gusta. Elementem wystroju przyciągającym uwagę jest oświetlenie wykonane z poroży jeleni. Tę perełkę budownictwa drewnianego zainicjowali i wznieśli mieszkańcy Mucznego, w którym na stałe mieszkają zaledwie 32 osoby – głównie leśnicy i pracownicy leśni.          Fot. E. Marszałek

Uroczysta konsekracja świątyni, która odbyła się w niedzielę 18 października, zgromadziła setki wiernych nie tylko z terenu Bieszczadów. Mszy świętej przewodniczył abp Józef Michalik, metropolita przemyski, który dwa lata wcześniej poświęcił plac pod budowę świątyni, która ruszyła w 2014 roku.

Kościółek dołączy do listy atrakcji turystycznych okolic Mucznego. Latem przybywają tu tysiące turystów, chcących odwiedzić dolinę górnego Sanu. Zimą do ich dyspozycji oddawane są narciarskie trasy biegowe, popularnością cieszy się rozstrzygany wówczas bieg „Tropem żubra”. W Nadleśnictwie Stuposiany mają szansę zobaczyć pokazową zagrodę żubrów. Wiosną przyszłego roku w Mucznem zostanie otwarte Centrum Promocji Leśnictwa.

Edward Marszałek