Ministerstwo Środowiska - Pamięci niezłomnych leśników

6 kwietnia 2016 11:01 2016 Wersja do druku

W przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, 29 lutego, w Ministerstwie Środowiska odbyły się uroczystości poświęcone leśnikom – Żołnierzom Niezłomnym. Obecni byli przedstawiciele resortu, Lasów Państwowych, Instytutu Pamięci Narodowej. Przede wszystkim jednak szczególni goście – weterani.

W asyście pocztów sztandarowych i sygnałów złożono kwiaty pod pamiątkową tablicą ku czci leśników, którzy polegli podczas II wojny światowej.

Cieszę się, że wraca prawda o tamtym czasie. Składamy hołd Żołnierzom Niezłomnym, Żołnierzom Wyklętym, do których należeli w dużej liczbie leśnicy. Jednym z nich był śp. prof. Jan Dominik – mówił minister Jan Szyszko. – Podczas wojny leśnicy ponieśli jedną z największych ofiar. Zapłacili ogromną daninę krwi. To ten zawód był poddany całkowitej likwidacji. Ten zawód, jak jeden mąż, stanął po stronie prawowitego rządu londyńskiego i płacił za to karę w okresie okupacji, ale płacił tę samą karę, może jeszcze większą, po 1945roku – dodawał. Minister środowiska Jan Szyszko i generalny duszpasterz leśników ks. Tomasz Duszkiewicz podczas poświęcenia krzyża, który zawisł w ministerstwie
Fot. J. Drabarczyk

Zastępca dyrektora generalnego LP Tomasz Zawiła-Niedźwiecki podkreślał, że leśnicy robią, co w ich mocy, by zachować pamięć o bohaterach walki o niepodległość. – Uprzątamy cmentarze, odnawiamy pomniki, pielęgnujemy miejsca uświęcone krwią Polaków, finansujemy lub wspieramy ratowanie zabytków naszej historii, gromadzimy dokumentację – wyliczał.

Zebrani mieli okazję wysłuchać wykładu Piotra Szubarczyka, historyka z gdańskiego oddziału IPN. W wykładzie poruszał m.in. losy Janka Sikorskiego „Wilka”, leśniczego z Kuźnicy (zginął w akcji przeciwko NKWD-UB), i Danuty Siedzikówny, „Inki”, córki leśnika.

Generalny duszpasterz leśników, ks. Tomasz Duszkiewicz, poświęcił krzyż, który w Sali Kolumnowej resortu środowiska zawiesił minister Szyszko. Jak poinformowało ministerstwo, to szczególny krucyfiks – został usunięty przez władze PRL z jednej z podlaskich szkół.

UZ