Bieg Piastów - 40 edycji za nami

6 kwietnia 2016 11:22 2016 Wersja do druku

W lasach Nadleśnictwa Szklarska Poręba (RDLP w Krośnie) 4 marca 89 leśników rywalizowało na dystansie 25 km w jubileuszowym 40. Biegu Piastów. Towarzyszyły mu XX Bieg Leśników i XIII Mistrzostwa Pracowników Lasów Państwowych.


W kategorii pań w Biegu, jak i w Mistrzostwach wygrała, niepokonana od lat, Iwona Kocoń (N. Ujsoły). Z kolei wśród panów w Biegu triumfował Piotr Michałek (ZUL „Jaworzynka”). Mistrzostwa wygrał (także nie pierwszy raz) Piotr Szczygieł z RDLP w Krośnie. Leśnicy biegli też w głównych „piastowskich” zawodach na dystansach 50 km, 25 km i 9 km. Najwytrwalsi łącznie przebiegli w zawodach nawet po 100 km.          Fot. E. Marszałek

Uczestnicy podkreślali, że narty biegowe i śladowe, przez praktyczne atuty, godne są lepszej promocji wśród braci leśnej. O zaletach dwóch desek w pracy leśnika pisał już pod koniec XIX w. Eugeniusz Spausta w „Sylwanie”. Jeszcze w latach 80. XX w. narty służbowe wydawano w niektórych górskich nadleśnictwach. Dziś zniknęły z wyposażenia leśnika. A pozwalają na w miarę swobodne poruszanie się przy wysokiej pokrywie śnieżnej i ułatwiają pokonywanie dużych odległości w krótkim czasie.

Edward Marszałek