Inwentaryzacja w LP - Czas na zabytki

8 czerwca 2016 10:54 2016 Wersja do druku

Trwa inwentaryzacja przyrodnicza w Puszczy Białowieskiej, niebawem ruszy podobna w Puszczy Karpackiej. W planach jest inwentaryzacja dotycząca antropogenicznych elementów lasów – zabytków i innych obiektów i pozostałości historycznych zlokalizowanych na gruntach Lasów Państwowych.


Chcemy przeprowadzić ich globalną inwentaryzację, m.in. po to, by pokazać kulturowe bogactwo naszych lasów i ich nierozerwalny związek z historią Polski, a także uzmysłowić społeczeństwu wkład LP w pielęgnowanie narodowych tradycji i pamięci historycznej. Również lepiej zadbać o utrzymywanie takich miejsc w należytym stanie – wyjaśnia dyrektor generalny LP Konrad Tomaszewski. I dodaje: – Opracowujemy metodologię działań i rozmawiamy z ekspertami, zwłaszcza archeologami, historykami oraz specjalistami w zakresie wykorzystania nowoczesnych technik teledetekcji, które znakomicie mogą się przysłużyć nowym, ciekawym odkryciom archeologicznym na terenach leśnych.

Na poligon doświadczalny wybrano Puszczę Białowieską, której tereny obfitują w artefakty przeszłości. Inwentaryzację prowadzi tam konsorcjum w składzie: IBL, Stowarzyszenie Ochrony Sów, Studio Opracowań Przyrodniczych Krzysztof Kajzer i Instytut Archeologii i Etnologii PAN.

Red.