Moja Wola - Pamięć o technikum trwa

8 czerwca 2016 10:57 2016 Wersja do druku

13 maja, przy dźwiękach sygnałów myśliwskich odsłonięto w Sośniach, na obrzeżach zespołu pałacowo-parkowego w Mojej Woli, obelisk upamiętniający istnienie w latach 1951–75 Technikum Leśnego im. Bolesława Bieruta. Symbolika pamiątkowego kamienia przypomina o istnieniu technikum, które przez ćwierć wieku kształciło kadrę leśników, jako placówka dydaktyczna było zintegrowane ze społecznością Sośni.


Zgromadzone w zbiórce fundusze, pochodzące od indywidualnych darczyńców oraz jednostek administracyjnych Lasów Państwowych, pozwoliły nie tylko na wykonanie obelisku, ale też wydanie specjalnego folderu, w którego treści znalazły się m.in.dzieje technikum i dóbr mojowolskich. Wydany też został w limitowanej serii znaczek Poczty Polskiej z widokiem pałacu w Mojej Woli, w którym mieściło się historyczne już technikum.

           Fot. Arch M. Kucharski

Uroczystość odsłonięcia obelisku zgromadziła bardzo liczną grupę mojowolskich absolwentów, którzy przybyli z odległych miejsc Polski. Ceremonię prowadził Bogdan Golczak, dyrektor LOS w Puszczykowie. Obecne były władze gminy Sośnie, przybyli także nadleśniczy Nadleśnictwa Antonin Adam Całka oraz przedstawiciele kaliskiego oddziału SITLiD. Odsłonięcia obelisku ozdobionego proporcem mojowolskim dokonali nauczyciel Bogumiła Junik, najstarsza absolwentka Danuta Wąsiewicz i najmłodszy absolwent Paweł Becela.

Maciej Kucharski